8 червня о 17.00 у конференц-залі Будинку митрополита заповідника «Софія Київська» відбудеться презентація Каталогу стародруків, рукописів і рідкісних видань із колекції спочилого Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Митрополита Володимира (Сабодана), виданого Фондом пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира.
Організатори презентації:
- Національний заповідник «Софія Київська»
- Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського Національної академії наук України
- Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира.
Насамперед, це наукове видання, яке має на меті ввести до наукового обігу новий книгознавчий матеріал, який може бути джерелом для історико-книгознавчих досліджень та різнобічних гуманітарних студій. Каталог підготував львівський книгознавець Станіслав Волощенко. У виданні вміщено науково-бібліографічні детальні описи 129 рукописів, стародрукованих і рідкісних видань XVІ–ХХ ст., доповнені ілюстративним матеріалом, а також різні покажчики. Для кожного примірника автор подає детальну інформацію — час, місце видання, зміст, покрайні записи і стан збереження.
Втім, це видання буде цікавим не лише для науковців. Книги, описані в каталозі — свідчення вікового культурного та духовного надбання нашого народу, і кожен, хто гортатиме ці сторінки, неодмінно зможе оцінити велич духовного скарбу, дбайливо збереженого для нас.
Наразі ведеться наполеглива робота зі збереження книг, що складають колекцію, адже найстаріші видання налічують кількасот років і, природно, потребують реставрації.
Попри це, частину видань можна буде побачити на виставці, спеціально організованій у Софії Київській у день презентації каталогу. Крім того, п’ять стародруків із числа описаних у книзі, зберігаються у відділі стародруків і рідкісних видань Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, куди їх у червні 2007 р. передав Блаженніший Митрополит Володимир.
А найдавнішу книгу колекції — рукописний примірник «Житія і служби преподобним Зосимі та Саватію Соловецьким» (2-га пол. XVII ст.) — спочилий Предстоятель свого часу подарував до фондів Інституту рукопису Національної бібліотеки.
Знаково, що презентація каталогу цього визначного книжкового зібрання пройде в Софії Київській, неподалік від того місця, де колись князь Ярослав Мудрий заснував першу бібліотеку на українській землі, аби нести світло знань нашим предкам. І тепер, через тисячу років, тут знову торжествуватиме наша культура, яка своїм корінням сягає сивої давнини.