Симетрія у єгипетському мистецтві

У давньому Єгипті симетричність мала велике значення, оскільки символізувала порядок, гармонію та космічну рівновагу. Елементи симетрії використовувалися для створення враження могутності та стабільності у мистецтві. Характерними прикладами є ідеально висічені сфінкси, симетрично розташовані скульптури фараонів та геометричні узори на стінах пірамід.

Навіть єгипетські ієрогліфи писалися з естетикою. Ієрогліфічне речення можна було написати зліва направо або справа наліво, вгору вниз або знизу вгору, цілком залежно від того, як вибір вплинув на красу готової роботи. Простіше кажучи, будь-яка робота повинна бути красивою, але мотивація до створення була зосереджена на практичній меті: функції. Незважаючи на це, єгипетське мистецтво постійно захоплювалося своєю красою, і це через те, що стародавні єгиптяни надавали значення симетрії.

Ідеальний баланс єгипетського мистецтва відображає культурну цінність маат (гармонії), яка була центральною для цивілізації. Маат був не лише універсальним і соціальним порядком, але й самою тканиною творіння, яка виникла, коли боги створили впорядкований всесвіт із недиференційованого хаосу. Концепція єдності була цим «хаосом», але боги ввели подвійність — ніч і день, жіноче і чоловіче, темне і світла — і ця подвійність регулювала гармонію.

Саме з цієї причини єгипетські храми, палаци, будинки та сади, статуї та картини, персні з печатками та амулети створювалися з урахуванням балансу та відображали цінність симетрії. Єгиптяни вважали, що їхня земля була створена за образом світу богів, і коли хтось помирав, вони потрапляли до раю, який їм був знайомий. Коли створювався єгипетський обеліск він завжди створювався і піднімався з ідентичним близнюком, і вважалося, що ці два обеліски мають божественні відображення, зроблені одночасно в країні богів. Внутрішні двори храмів були спеціально розплановані, щоб відобразити творіння, маат , геку (магію) і загробне життя з тією ж ідеальною симетрією, яку боги започаткували під час створення. Мистецтво відображало досконалість богів і водночас щоденно служило практичним цілям.

Альона Дмитрук

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.