Печерне мистецтво: первісні малюнки

Найвідомішим видом мистецтва палеоліту є, ймовірно, створення розписів на стінах і стелях доісторичних печер. У багатьох випадках навіть відкриття цих малюнків просякнуте інтригою та хвилюванням. Наприклад, відомі зображення бізонів та інших тварин у печері Альтаміра в Іспанії були виявлені в 1878 році Марселіно Санс де Саутуола та його маленькою донькою Марією, коли вони гуляли територією своєї величезної власності. Під час відкриття французькі експерти поставили під сумнів автентичність і дату картин, можливо, частково через заздрість тому, що печера була не в їхній країні. Лише через два десятиліття картини були офіційно визнані археологами.

Відкриття печери Ласко також стало результатом випадковості. У 1940 році, коли Франція перебувала під німецькою окупацією під час Другої світової війни, семеро молодих хлопців вигулювали своїх собак, коли виявили отвір у печеру на території графа Ларошфуко. Прокопавшись через частково відкритий отвір, вони увійшли в печеру і, дослідивши її глибини, опинилися в чудово розмальованій печері, сьогодні відомій як «Зал биків». Хлопці мимоволі натрапили на одне з найважливіших доісторичних місць у світі.

Коли подібні стародавні печери почали відкривати по всій земній кулі, археологи та дослідники відкопали повний спектр тварин і фігур, часто чудово зображених. Використовуючи деревне вугілля та інші природні пігменти, такі як охра, ранні художники періоду палеоліту переносили малюнки на стіни печер вручну, часто за допомогою простих пензлів із листя або видування пігменту через трубочки з очерету.

Великі дискусії та таємниці оточують створення цих наскальних малюнків. Доісторичні люди були кочовими людьми, подорожуючи з місця на місце, тому той факт, що вони перебували в окремих місцях достатньо довго, щоб створити ці надзвичайні подібності, надає їм незаперечної важливості, навіть якщо ми ніколи не дізнаємося про наміри художників. Принаймні, ці цифри добре описують типи тварин, які існували в певних місцях за часів палеоліту, деякі з яких сьогодні вимерли. Зображення диких звірів також спонукало багатьох вважати, що картини служили записами фауни, доступної для полювання в прилеглій місцевості. Тим часом поява крапок поруч із деякими тваринами може вказувати на певний підрахунок, що означає, що роботи могли бути використані для запису успіху попередніх полювання.

Часте розміщення цих малюнків високо на стінах печер або навіть на стелях, як правило, у віддалених районах у задній частині печер, призвело до інших теорій щодо того, чому були зроблені деякі з цих картин. Щоб дістатися до багатьох місць з творами мистецтва, потрібно було докласти зусиль, і оскільки вони часто з’являються над відкритими просторами або поряд з ними, деякі вважають, що малюнки були розміщені там, де групи могли збиратися для таємних церемоній, можливо, з метою гарного полювання. У печері Ніо у Франції, наприклад, за словами археолога Жана Клотта, «порівняно великі камери могли б вмістити відносно великі групи». Це підтверджує теорію про ритуальну функцію малюнків.

Існують також важливі відмінності між печерними малюнками, знайденими в різних частинах світу. Дуже мало зображень людських форм, крім випадкових складних істот (наполовину людини, наполовину тварини), знайдено в печерах Європи. Як зазначає автор Джастін Е. Г. Сміт про європейське печерне мистецтво: «палеолітичні художники цікавилися виключно нелюдськими ссавцями, з якими вони жили в спільному середовищі… На відміну від австралійського та південноафриканського мистецтва того самого широкого періоду, печерне мистецтво в Європі не пропонує зображення пейзажу, без горизонту, без рослинності, майже без зображення взаємодії людей і тварин, майже без сцен полювання».

Навпаки, фігури регулярно з’являються в печерному мистецтві Австралії та Африки. Причини цього невідомі. Однак багато людей схильні надавати більш чітку релігійну функцію неєвропейському печерному мистецтву, навіть припускаючи, що зображення можуть бути документами шаманських або релігійних церемоній.

Альона Дмитрук

 

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.