Мистецтво Древнього Єгипту: періодизація

Мистецтво Єгипту – це історія еліти, правлячого класу. Протягом більшості історичних періодів Єгипту люди зі скромнішим достатком не могли дозволити собі розкіш творів мистецтва, щоб розповісти свою історію, і в основному завдяки єгипетському мистецтву історія цивілізації стала відомою. Гробниці, розписи на гробницях, написи, храми, навіть більша частина літератури розповідає про життя вищого класу, і лише шляхом розповіді цих історій розкриваються історії нижчих класів. Ця парадигма була встановлена ​​ще до написання історії культури. Мистецтво починається в додинастичний період в Єгипті (бл. 6000 – бл. 3150 рр. до н. е.) через наскельні малюнки та кераміку, але повністю реалізується в ранньодинастичний період (бл. 3150 – бл. 2613 рр. до н. е.) у знаменитій палітрі Нармера.

Палітра Нармера (бл. 3150 р. до н. е.) — це двостороння церемоніальна пластина з алевроліту, на якій вирізьблено сцени об’єднання Верхнього та Нижнього Єгипту царем Нармером. Важливість симетрії очевидна в композиції, яка містить голови чотирьох биків (символ влади) у верхній частині кожної сторони та збалансоване представлення фігур, які розповідають історію. Робота вважається шедевром мистецтва раннього династичного періоду і показує, наскільки розвиненими були єгипетські художники того часу.

Пізніші роботи архітектора Імхотепа (бл. 2667-2600 рр. до н. е.) на піраміді царя Джосера (бл. 2670 р. до н. е.) відображають, наскільки далеко просунулися твори мистецтва з часів Палітри Нармера. Комплекс пірамід Джосера складно спроектований квітами лотоса, рослинами папірусу та символами джед у високому та низькому рельєфі, і сама піраміда, звичайно, є доказом єгипетської майстерності в обробці каменю на монументальних витворах мистецтва.

Під час Стародавнього царства Єгипту (бл. 2613-2181 рр. до н. е.) мистецтво стало стандартизованим елітою, і фігури виготовлялися однаково, щоб відображати смаки столиці в Мемфісі. Статуї пізнього ранньодинастичного періоду та раннього періоду Стародавнього царства надзвичайно схожі, хоча інші види мистецтва (живопис та письмо) виявляють більшу витонченість у Стародавньому царстві. Найвидатнішими творами мистецтва Стародавнього королівства є піраміди та Великий Сфінкс у Гізі, які збереглися й сьогодні, але скромніші пам’ятники були створені з такою ж точністю та красою. Мистецтво та архітектура Стародавнього царства насправді високо цінувалися єгиптянами в пізніші епохи. Деякі правителі та вельможі (наприклад,Хаемвезет, четвертий син  Рамзеса ІІ) навмисно замовляли роботи в стилі Стародавнього царства, навіть вічний дім своїх гробниць.

У перший проміжний період Єгипту (2181-2040 рр. до н. е.), після розпаду Стародавнього царства, митці могли вільніше виражати індивідуальні та регіональні бачення. Відсутність сильного центрального уряду, що займався замовленням робіт, означало, що губернатори округів могли реквізувати вироби, що відображали їх рідну провінцію. Ці різні округи також виявили, що мають більший наявний дохід, оскільки вони не надсилають стільки до Мемфіса. Більша економічна потужність на місцевому рівні надихнула більше художників створювати роботи у власному стилі. Масове виробництво також почалося під час Першого проміжного періоду, і це призвело до одноманітності мистецьких робіт у певному регіоні, що зробило їх водночас відмінними, але менш якісними, ніж твори Стародавнього царства. Цю зміну найкраще можна побачити у виробництві ляльок шабті для могил, які раніше виготовлялися вручну.

Мистецтво процвітало під час Середнього царства Єгипту (2040-1782 рр. до н. е.), яке зазвичай вважається вершиною єгипетської культури. У цей період почали створювати колосальні скульптури, а також великий храм  Карнака у Фівах. Ідеалізм зображень Стародавнього царства в статуях і картинах був замінений реалістичними уявленнями, і нижчі класи також частіше представлені в мистецтві, ніж раніше. Середнє царство  поступилося місцем Другому проміжному періоду Єгипту (бл. 1782 – бл. 1570 р. до н. е.), протягом якого гіксоси утримували значні території регіону Дельта, тоді як нубійці вторглися з півдня. Мистецтво цього періоду, створене у Фівах, зберігає характеристики Середнього царства, тоді як мистецтво нубійців і гіксосів, які обоє захоплювалися єгипетським мистецтвом і копіювали його, відрізняється розміром, якістю та технікою.

Нове царство (бл. 1570 – бл. 1069 р. до н. е.), яке послідувало за ним, є найвідомішим періодом в історії Єгипту та створило деякі з найкращих і найвідоміших творів мистецтва. Бюст Нефертіті  та золота посмертна маска Тутанхамона походять із цієї епохи. Мистецтво Нового царства характеризується високою якістю бачення та техніки, здебільшого завдяки взаємодії Єгипту з сусідніми культурами. Це була епоха Єгипетської імперії, і техніка обробки металу хетів, яких тепер вважали союзниками, якщо не рівними, значно вплинула на виробництво похоронних артефактів, зброї та інших творів мистецтва.

Після Нового царства Третій проміжний період (бл. 1069-525 рр. до н. е.) і  пізній період Стародавнього Єгипту (525-332 рр. до н. е.) намагалися з більшим чи меншим успіхом продовжити високий рівень мистецтва Нового царства, водночас згадуючи стилі Старого царства намагаючись відновити занепад Єгипту. Перський вплив у пізній період замінюється грецькими смаками під час династії Птолемеїв (323-30 рр. до н. е.), яка також намагається запропонувати стандарти Старого царства за допомогою техніки Нового царства, і ця парадигма зберігається в Римському Єгипті (30 р. до н. е. – 646 р. н. е.) і кінець єгипетської культури.

Альона Дмитрук

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.