Коротко про Буддизм

Буддизм – це найдавніша світова релігія. В її основу покладені інтерпретації вчення Сідхартхи Гаутами. Після смерті свого вчителя, учні елементи його вчення передавалися усно. Формування буддизму як релігії тривало з  кінця  IV століття до н. е по I  століття до н. е.

Cвященнка книга буддистів була записана на пальмових листках, вона отримала назву «Трипітака» або «Тіпітака» (три кошики).

img-1

Основні елементи буддизму такі: швидкоплинність всього існуючого, серединний спосіб життя, чотири благородні істини, восьмиступеневий шлях до нірвани. Сідхартха Гаутама був з княжої родини, до 29 років жив в розкоші, згодом ще 6 – 7 років провів в найстрогішому аскетизмі, він зрозумів, що крайнощі не приводять до добра, тому найкращий варіант зберігати середину (в текстах дається образ струни, якщо вона недотягнута, то звуку не буде, якщо ж перетягнута, музика не буде лунати).

Чотири благородні істини такі: 1. Життя, яке ми проводимо, веде до «Дукха» страждання (фрустрація, незадоволеність, занепокоєння, хвилювання); 2. Існує причина страждання – це трішна або танка спрага (безмірні бажання); 3. Тільки подолавши безмежні бажання ми зможемо звільнитися від страждань; 4. Вісім сходинок приведуть до нірвана (пробудження) і перемоги над стражданням: 1) правильні погляди; 2) правильні наміри; 3) правильна мова; 4) правильні дії; 5) правильний спосіб життя; 6) правильні зусилля; 7) Правильне усвідомлення; 8) правильна увага.

Згодом буддизм почали розділяти на хінаяну (малу колісницю) напрям, який вважає каноном тільки «Трипітаку», або тхеравада (вчення старійшин) і махаяну (велику колісницю) – течія, яка визнає не тільки тіпітаку, але й пізніші буддійські сутри (книги): Праджняпарамітра-сутра, Атамскара-сутра та ін. В багатьох підручниках вважається хінаяна більш аскетичною в порівнянні з махаяною, аде таке твердження застаріле. Найпопулярнішими течіями буддизму зараз є школа Карма-кагью, Дзен-буддизм, Школа Чистої Землі та ін. Він поширювався з північної Індії до Шрі-Ланки, через Непал, Бутан, Тібет, М’янму, Тайланд, Китай, Корею, Японію, В’єтнам, Монголію. Так давнє вчення Сідхардтхи Гаутами трансформувалося в світову релігію.

Тарас Клок

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.