Ізраїльські вчені довели історичність постаті пророка Ісаї

Нещодавно група археологічних експедиторів на чолі з Ейлатою Мазар вперше віднайшли поза біблійні докази історичності біблійного пророка Ісаї. За повідомленням інформаційного ресурсу «The Daily Beast» з посиланням на публікацію журналу «Biblical Archaeology Review», речовий доказ знайдено випадково у купці зі сміттям у Єрусалимі.

 

Важлива знахідка є невеличким  глиняним уламком довжиною всього 0,4 дюйма з відбитком печатки з надписом «Ісая пророк».

Ейлат Мазар, куратор археологічної групи зауважує, що окрім цієї знайденої печатки в процесах розкопок, були виявлені печатки на глиняних таблицях царя Єзекії. Вчена у своїх висновках підкреслює для «The Daily Beast»:  «Враховуючи значення Ісаї в історії релігії, цей відбиток печатки дуже важливий як для іудеїв, так і для християн».

Нагадаємо, що згідно зі змістом біблійної книги пророка Ісаї, яка є 12-й книгою Танаха розділу Невіім (другого розділу іудейського Священного Писання), пророк жив у VIII столітті до н. е. Час пророчої місії Ісаї припадав на період  правління іудейського царя Осії, Йотама, Ахаза та Єзекії.  Пророк користувався великим авторитетом впродовж  життя. Ісая мав змогу не лише проживати в Єрусалимі і бути наближеним до царських правителів, але й шануватись поколіннями, яке і додало чимало текстуальних насичень у книгу пророка.  Більшість біблеїстів  вважають, що Книгу Ісаї можна розділити на дві, а то й три частини, кожна з яких приписується окремому невідомого походження автора.

Професор Бірмінгемського університету у Великобританії Ендрю Девіс вважає, що без пророцтв Ісаї, чимала кількість яких носить метафоричний, контрастний характер у формі красивого поетичного слова, людство позбулось би «найоптимістичніших творів релігійної поезії». Вважається, що невідомий автор, який дописав книгу пророка змістовно стосується часів вигнання єврейського народу і передбачення його повернення з Вавилону до Єрусалиму. Включення в Книгу Ісаї додаткових розділів показує, що постать великого пророк стала вкрай необхідним явищем національної пам’яті і піднесеності духовного і національної свідомості єврейського народу.

Цінність пророцтв Ісаї набуває дещо іншого колориту в християнській традиції. Пришестя Месії і встановлення Божого Царства стало центральним ядром пророчої гомілетики. Історична ідентифікації постаті пророка – не лише черговий доказ істинності біблійних подій, але й підтвердження його соціальної ролі, статус-кво пророка, про що свідчить знайдений поряд з відбитком печатку Єзекії.

Таким чином, в історичності пророка Ісаї підтверджується  його громадська роль придворного пророка, як про це чітко ілюструє текст Біблії.  І все ж таки, в археологічній знахідці також виявленні і свої підводні камені, адже не усе так однозначно із самим відбитком, в якому відсутні усі необхідні літери.

«На більшості печаток ім’я їх власника наведено з відсиланням до його батька, пояснює дослідниця Мазар.

Проте, як влучно підкреслює  «Biblical Archaeology Review», що журнал постарався утриматися від категоричних тверджень, а знайдений артефакт лише об’єктивно підтверджує історичність подій описаних в Біблії.

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.