Вірування народів Австралії та Океанії

Релігійні вірування корінних племен Австралії і Океанії є  справжнім етнокультурним  букетом. Ці численні народи відрізняються один від одного не тільки звичаями і мовами, але і рівнями розвитку. До колонізації європейцями на всій території цієї частини світу домінували місцеві старовинні культи. Серед австралійських аборигенів був популярним тотемізм. Кожне плем’я шанувало свою тварину-тотем, а також вірило в душу, культ предків і магію. Великі божества були відсутні.

Жителі Меланезії вірили в силу «мана» – таке собі незрозуміле могутнє божество, властиве явищем природи, предметів, конкретним людям, а також душам після смерті і різних духам.

img-1

Що стосується Полінезії, то її вірування відштовхувалися від класового устрою суспільства. Таким чином, божественний пантеон теж мав свою ієрархію. Головними вважалися чотири бога природи – Тані, Ту, Рон-го і Тангароа. Душі знатних людей після смерті були поєднані зі своїми творцями – великими богами. Є у полінезійців і своя міфологія.

Релігійні ритуали в Полінезії здійснювали жерці в святилищах. Поховання вождів нерідко супроводжувалося людськими жертвопринесеннями.

З приходом колонізаторів язичницькі культи поступово витіснялися християнством. Місіонери і проповідники намагалися повністю викорінити місцеві звичаї і часто грубо втручалися в життя корінного населення. Було знищено багато записів і малюнків, під приводом їх диявольського походження, і це, безумовно, завдало величезної шкоди історичній науці.

Католики з’явилися на континенті раніше, ніж протестанти, але з приходом останніх між ними почалася боротьба за право домінування в регіоні. В результаті, протестантизм набув набагато більшого поширення, ніж католицизм. Найвпливовішими стали англіканство, лютеранство, реформатство, методизм і пресвітеріанство.  Більшість нащадків європейських емігрантів – прихильники англіканської церкви. Кальвінізм домінує у французьких колоніях, пресвітеріанство – в Новій Зеландії. Методисти переважають на островах Фіджі і Тонга. Мікронезія і Полінезія в наш час найбільш схильна до течією конгрегаціоналізму. Традиційна Римська католицька церква найбільш шанована на островах Уолліс, Футуна і острові Пасхи, а також в Новій Каледонії.

В Австралії і Океанії проникли і інші світові релігії – іслам, буддизм, синтоїзм, індуїзм.

Ольга Степаненко

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.