Стародавні єгипетські символи

Релігія стародавнього Єгипту була повністю інтегрована в повсякденне життя людей. Боги були присутні при народженні людини, протягом усього її життя, при переході від земного життя до вічного, і продовжували піклуватися про душу в потойбічному світі. Духовний світ завжди був присутній у фізичному світі, і це розуміння символізувалося через образи в мистецтві, архітектурі, в амулетах, статуях і предметах, які використовували знать і духовенство під час виконання своїх обов’язків.

Три основні символи – Анкх, Джед і Скіпетр – часто зустрічалися в різних видах єгипетського мистецтва і мали глибокий сенс. Анкх символізував життя і вічність, Джед – стійкість і присутність богів, а Скіпетр – владу і авторитет. Ці символи переносили не лише ідеї, але і сприйняття вічних істин у єгипетському світі.

Анкх

Анх — це хрест із петельною вершиною, який, окрім поняття життя, також символізував вічне життя, ранкове сонце, чоловіче та жіноче начало, небо та землю. Його форма втілювала ці концепції у формі ключа; несучи анкх, людина тримала ключ до таємниць існування. Об’єднання протилежностей (чоловіка і жінки, землі і неба) і продовження земного життя у вічне, часу у вічність, все це було представлено у формі хреста-петлі. Символ був настільки сильним і таким довгоживучим у єгипетській культурі (походить від раннього династичного періоду в Єгипті) що не дивно, що його привласнила християнська віра в 4 столітті.

Джед

Джед — це колона з широкою основою, яка звужується, коли вона піднімається до капітелі, і перетинається чотирма паралельними лініями. Він вперше з’являється в додинастичний період в Єгипті і залишається основним елементом єгипетської іконографії протягом періоду Птолемеїв (323-30 рр. до н. е.), останнього, хто правив країною до приходу Риму. Хоча символ сприймався як символ стабільності, він служив для нагадування про близьку присутність богів, оскільки він також посилався на бога Осіріса і тому був пов’язаний із воскресінням і вічним життям. Вважалося, що джед символізує хребет бога і часто з’являється на дні саркофагів, щоб допомогти новоприбулій душі підвестися та піти в загробне життя.

Скіпетр

Скіпетр — це посох, увінчаний головою ікла, можливо, Анубіса, за часів Нового царства, але раніше тотемічної тварини, як лисиця чи собака. Скіпетр утворився з найдавніших скіпетрів, символу королівської влади, відомого як гекат, який можна побачити в зображеннях першого царя, Нармера (бл. 3150 р. до н. е.) ранньодинастичного періоду. До часів царя Джета (бл. 3000-2990 рр. до н. е.) Першої династії скіпетр символізував панування та владу.

Зазвичай скіпетр був роздвоєний у нижній частині, але це змінювалося залежно від того, який бог чи смертний тримав його, а також колір посоха. Скіпетр кожного бога так чи інакше позначав його особливе панування.

Стародавні єгипетські символи, відтворювали вічні істини релігійного світу та культури, відображаючи значення життя, стійкості, влади і присутності богів у повсякденному житті.

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.