Сеппуку: почесний ритуал самогубства в феодальній Японії

Сеппуку, також відомий як харакірі, є почесним методом самогубства, що практикувався самурайським класом у феодальній Японії. Хоча термін «харакірі» широко відомиймежами Японії, самі японці віддають перевагу слову «сеппуку», яке складається з тих же китайських ієрогліфів, але у зворотному порядку.

Процес сеппуку полягав у тому, щоб вставити короткий меч у ліву частину живота, провести лезом вправо, а потім підняти його вгору. Зразковою формою вважалося зробити другий поріз під грудиною і проткнути собі горло. Цей болісний і повільний спосіб самогубства вважався ефективним методом демонстрації мужності, самовладання та рішучості самурая. Жінки самурайського класу також здійснювали ритуальні самогубства, відомі як джигай, перерізаючи собі горло коротким мечем або кинджалом.

Існували дві форми сеппуку: добровільна та обов’язкова. Добровільне сеппуку виникло під час воєн 12-го століття як спосіб уникнути ганьби потрапити в руки ворога після поразки в битві. Самураї також вдавалися до самогубства, щоб продемонструвати відданість своєму володареві, протестувати проти політики начальника чи уряду, або спокутувати невиконання своїх обов’язків.

У сучасній Японії також було кілька випадків добровільного сеппуку. Один із найвідоміших стався у 1945 році, коли кілька військових та цивільних осіб вчинили самогубство після поразки Японії у Другій світовій війні. Інший відомий випадок відбувся у 1970 році, коли письменник Місіма Юкіо випотрошив собі нутрощі на знак протесту проти втрати традиційних цінностей у країні.

Обов’язкове сеппуку використовувалося як метод смертної кари для самураїв, щоб уникнути ганьби бути обезголовленими звичайним катом. Ця практика була поширена з 15 століття до 1873 року, коли її було скасовано. Ритуал проводився у присутності свідка, а ув’язненого зазвичай садили на татамі з коротким мечем перед ним. Після того, як він вдаряв себе, другий (каїшакунін), зазвичай друг або родич, відрізав йому голову.

Найвідоміший випадок обов’язкового сеппуку пов’язаний з історією про 47 ронінів (вільних самураїв) на початку 18 століття. Після помсти за вбивство свого володаря, Асано Наганорі, вони були змушені вчинити сеппуку за наказом сьогуна. Ця історія стала основою багатьох драм, фільмів і романів.

Данило Ігнатенко

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.