Єгипетська книга мертвих

Книга Мертвих – це збірник заклинань, що мають допомогти душі померлого у загробному світі. Цей твір було названо західними вченими, а його справжня назва може бути перекладена як «Книга приходу дня» або «Заклинання для виходу дня».

Що це за книга?

Більш відповідним перекладом англійською буде «Єгипетська книга життя», оскільки мета твору полягає не лише в тому, щоб запевнити людину, що вона переживе тілесну смерть, але й обіцяє вічне життя в царстві, дуже схожому на світ, який покинула душа. Заклинання забезпечували цю впевненість через точні деталі того, чого очікувати після смерті та знання, необхідні для досягнення раю.

Хоча цей твір часто називають «давньоєгипетською Біблією», це не так, хоча ці два твори схожі на те, що вони є стародавніми компіляціями текстів, написаних у різний час, які зрештою зібрані разом у формі книги. Книга мертвих ніколи не була кодифікована, і немає двох абсолютно однакових копій цієї роботи. Вони були створені спеціально для кожної людини, яка могла дозволити собі придбати один як своєрідний посібник для допомоги після смерті.

Потойбічне життя вважалося продовженням життя на землі, а після того, як людина пройшла через різні труднощі та суди в Залі Істини, раєм, який був ідеальним відображенням її життя на землі. Після того, як душа була виправдана в Залі Істини, вона перейшла, щоб перетнути озеро Лілі, щоб відпочити в Полі Очерету, де можна було знайти все, що вона втратила в житті, і могла насолоджуватися цим вічно. Однак, щоб потрапити в той рай, потрібно було знати, куди йти, як звертатися до певних богів, що говорити в певний час і як поводитися в країні мертвих; тому посібник із загробного життя був би надзвичайно корисним.

Історія

Книга виникла на основі ідей, відображених на гробницях та написах ще за часів Третьої династії Єгипту (приблизно 2670–2613 років до н.е.). До початку 12-ї династії (1991 – 1802 роки до н.е.) ці заклинання разом із супровідними ілюстраціями були записані на папірусі та поміщені в гробниці та могили разом із померлими.

Їхня мета, як пояснює історикиня Маргарет Бансон, «полягала в тому, щоб навчити померлого, як подолати небезпеки загробного життя, дозволивши їм прийняти форму кількох міфічних істот і дати їм паролі, необхідні для доступу до певних етапів підземного світу». Однак вони також служили для того, щоб дати душі передбачення того, що очікується на кожному етапі. Мати Книгу мертвих у своїй могилі було б еквівалентом сучасного учня, який би отримав у свої руки всі відповіді на тести, які йому знадобляться в кожному класі школи.

У якийсь момент до 1600 року до н. е. різні заклинання були розділені на розділи, і до часу Нового царства (бл. 1570 – бл. 1069 р. до н. е.) книга була надзвичайно популярною. Переписувачі, які були експертами в заклинаннях, консультувалися, щоб створити книги на замовлення для окремої людини чи сім’ї. Бансон зазначає: «Ці заклинання та паролі не були частиною ритуалу, а були створені для померлого, щоб прочитати їх у загробному житті». Якщо хтось хворів і боявся померти, вони йшли до писаря і наказували йому написати книгу заклинань про загробне життя. Писар мав би знати, яке життя прожила ця людина, щоб припустити, яку подорож вона могла очікувати після смерті; тоді відповідні заклинання будуть написані спеціально для цієї особи.

До епохи Нового Королівства Книга Мертвих була доступна лише для королівської сім’ї та еліти. Через популярність міфу про Осіріса в цей період, люди почали вірити у невід’ємну потребу в заклинаннях, оскільки Осіріс відігравав ключову роль у суді над душею у загробному житті. Зросла популярність Книги Мертвих, і все більше людей прагнули мати власну копію. Писарі почали задовольняти цей попит, перетворюючи книгу на ще один товар, який можна було купити.

Альона Дмитрук

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.