Японська чайна церемонія: походження та розвиток

Японська чайна церемонія – це культурна традиція, яка передбачає дуже особливі місця, процедури та обладнання для вживання зеленого чаю. Виникнувши як звичка китайських буддистських ченців для медитації, пиття чаю в Японії та інших частинах Східної Азії стало настільки витонченим заняттям, що з 13 століття нашої ери аристократи прийняли його як засіб демонстрації своєї культури. Оскільки спеціально спроектована кімната, ландшафтний сад і вишукана порцеляна стали невід’ємними складовими церемонії, пиття чаю стало не менш ніж видом мистецтва.

Походження та розвиток

Вживання чаю почалося в Китаї, і його відкриття приписують індійському мудрецу Бодхідхармі (він же Дарума), засновнику чань-буддизму, попередника дзен-буддизму. З 2 століття до нашої ери буддистські ченці почали пити чай, щоб підтримати себе під час медитації та уникнути сну. Однак лише за часів династії Тан (618-907 рр. н. е.) чаювання поширилося серед аристократії, єдиної людини, яка могла дозволити собі такий дорогий напій. З Китаю ця звичка поширилася разом з іншими ідеями через торговців, дипломатів і приїжджих ченців, так що зрештою вона досягла Японії у 8 столітті нашої ери, розвиваючись у цілий культурний досвід з 13 століття нашої ери.

Японською мовою чайна церемонія називається чаною, що означає «гаряча вода для чаю», або чадо або садо, що означає «спосіб чаювання», японською мовою «чай» означає «ча». Слово «церемонія» є чимось на зразок поганого перекладу англійською мовою, оскільки воно передбачає певну формальність, якої поціновувачі чаю хочуть уникати. Дійсно, принаймні спочатку, світські чаювання були далекими від свого спокійного початку в буддистських монастирях і часто були досить скандальними справами, де гра у вгадування, який саме чай п’ють, була популярним елементом. Усе змінилося, коли сьогун 15-го століття н. е. Асікага Йосімаса (правління 1449-1473 рр. н. е.) зробив усе це більш холодною і стриманою подією.

Була встановлена ​​тенденція, яка триває донині: чайна церемонія стала найкращим місцем для демонстрації своїх знань про тонкощі процедур, пов’язаних з нею, і моментом, щоб продемонструвати своє розуміння порцеляни та інших декоративних предметів, задіяних у церемонії. Він також забезпечив витончену обстановку для дискретної розмови на делікатні теми. Весь досвід мав на меті включати духовний елемент, спільний момент спокою та оновлення для його учасників. Як говорить стара японська приказка «дзен і чай мають однаковий смак».

Однією з найвпливовіших фігур в еволюції чайної церемонії був монах і чайний майстер 16-го століття Сен-но Рікю (1522-1591 н. е.). Рікю зробив все ще більш вишуканим, зменшив чайну кімнату, щоб зробити її більш інтимною, і додав такі важливі додаткові елементи, як ідеально скомпоновані квіти. Рікю був типовим представником чайних майстрів середньовічної Японії, які були важливими радниками правителів – не лише з питань церемоніального етикету, але й політики – і які часто виступали як офіційні посли, дипломати та учасники переговорів. Правителі та воєначальники використовували саму чайну церемонію для власних політичних зустрічей і обдаровували улюблених підлеглих безцінними предметами, такими як вишукані китайські та корейські порцелянові чаші для чаю.

У 17 столітті нашої ери чайна церемонія стала настільки популярною, що в ній брали участь усі, а не лише вищі класи. Тепер ця церемонія міцно увійшла в японську культуру та стала втіленням чотирьох важливих якостей повсякденного життя в Японії:

  • wa (гармонія) – прагнення до взаємності, як за чаюванням, так і в зовнішньому світі;
  • kei (повага) – усвідомлення своєї індивідуальної ролі та обов’язків і належної пристойності;
  • sei (чистота) – зобов’язання зберігати соціальну та духовну цілісність;
  • jaku (елегантність і спокій) – насолоджуватися швидкоплинним моментом, щоб отримати оновлення;

Почавши як звичка буддистських монахів в Китаї, ця церемонія з часом стала важливою частиною японської культури, що засвідчується її розкішними обрядами та символічним значенням. Завдяки впливовим фігурам, таким як Сен-но Рікю, чайна церемонія отримала нові розміри і стала невід’ємною складовою суспільного життя.

Альона Дмитрук

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.