Вплив Петрарки на епоху Відродження

Петрарка (1304-1374 рр. н. е.), повне ім’я Франческо Петрарка, був італійським ученим і поетом, якого вважають одним із засновників руху Відродження в мистецтві, думці та літературі. Петрарка активно шукав «втрачені» стародавні рукописи, заховані в забутих куточках середньовічних бібліотек; Цицерон (106-43 рр. до н. е.) був одним із особливих бенефіціарів старанності Петрарки, але крім нього було багато інших. Він не тільки знайшов, відредагував і зібрав разом ці стародавні твори, але й написав величезний каталог власних віршів, текстів і листів. Найвідомішим твором Петрарки сьогодні є його канцоньєра, збірка любовних віршів, написаних народною мовою, які обертаються навколо невідомої та недоступної жінки на ім’я Лаура. Завдяки своїм відкриттям, науковим дослідженням і оригінальним роботам Петрарка став ініціатором відродження античних ідеалів і світських інтелектуальних досліджень, які зосереджувалися на людських справах, а не на релігійних питаннях, навіть якщо, як це не парадоксально, він сам залишався дуже зацікавленим у християнських дослідженнях. Отже, Петрарку в цьому відношенні вважають батьком того, що стало відомим як ренесансний гуманізм.

Розгляд таких тем, як чеснота в громадянському житті, його дослідження стародавніх текстів, повторне відкриття втрачених стародавніх рукописів і його відмова від схоластики — все це причини, чому Петрарку вважають одним із перших засновників руху Відродження. Під час раннього Відродження огляд античності в пошуках натхнення вважалося найкращим способом просування вперед у думках, мистецтві та архітектурі. Отже, Петрарка був одним із перших, хто зробив це. Поет навіть наслідував листи Цицерона у своїх творах, коли писав твори, адресовані відомим ученим старовини минулого, а також сучасним ученим і громадським діячам.

Петрарка вважав себе, що новий золотий вік думки і політики може бути досягнутий шляхом повернення до ідеалів античності. Його ідея про те, що період, у якому він жив, був проміжним періодом між античністю та цим новим світанком, що він зневажливо називав «media tempestas» («проміжний період») або, в одному вірші, «дрімота», був вражений пізнішими мислителями епохи Відродження і багато зробив для сприяння ідеї, що Середньовіччя було певним чином періодом культурної темряви. Це неточна точка зору, яку багато вчених давно намагалися виправити, але вона виявилася впертою помилкою, яку потрібно змінити, особливо в масовій культурі.

Крім того, у таких роботах, як «Contra Medicum» (бл. 1353 р. н. е.), Петрарка критикував християнську середньовічну церкву за демонізацію язичницької давнини та її досягнень. Незважаючи на те, що сам Петрарка не відкидав релігієзнавство, його робота зі стародавніми рукописами заохочувала вивчення нерелігійних предметів з гуманністю в центрі, і це стало законною діяльністю для інтелектуалів.

Ломбардо делла Сета (пом. 1390 р. н. е.) був літературним виконавцем Петрарки, і він створив першу рукописну версію  «Про видатних людей» Петрарки в 1379 році.  Потім відродився інтерес до Петрарки, коли його роботи були відредаговані та перевидані венеціанським вченим П’єтро Бембо (1470-1547 н. е.) у кишеньковому форматі в 1501 р. н. Літературний стиль Петрарки, відомий як петраркізм, і його перевага латині в науці сприяли продовженню використання цієї мови в епоху Відродження. Навпаки, перевага Петрарки використовувати народну мову в романтичній поезії та його використання сонетів вплинули на поетів у всій Європі, глибоко вплинувши на літературу Відродження. Навіть художники прагнули відобразити на своїх картинах класичну красу невловимої Лаури Петрарки з її світлим волоссям і алебастровою шкірою. Отже, його тінь на епоху Відродження була довгою, навіть якщо вона не цілком відповідала тому, як він сам дивився на це життя та на наступне.

Альона Дмитрук

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.