Традиційне африканське мистецтво

Історія та еволюція африканського мистецтва є настільки різноманітними, як і суспільства та культури, що охоплюють континент. Від вишуканих наскальних малюнків південноафриканських гір Седерберг до абстрактних масок, що належать до безлічі регіональних традицій, африканське мистецтво налічує неймовірне розмаїття об’єктів, матеріалів, медіа та тем. Одним із вражаючих аспектів африканського живопису, кераміки та скульптури для західних спостерігачів може бути його відмінність від історичних творів, створених у традиції європейського Відродження, з їхнім акцентом на перспективі та формі натуралістичного зображення. Так само важливо розглядати традиційне африканське мистецтво з власних умов і звертати увагу на теми і мотиви, які об’єднують більшість його творів: наприклад, виготовлення предметів і костюмів для релігійних та ритуальних цілей.

Ключові ідеї

  • Серед найвідоміших прикладів традиційного африканського мистецтва варто відзначити вражаючі маски, створені різними культурами по всьому континенту: від масок Замбл культури Гуро (що розташована на території сучасного Кот-д’Івуару) до прикрас йоруба, лулуа та гома, створених спільнотами в Нігерії, Конго та Танзанії. Ці маски часто мали чітку релігійну або ритуальну функцію, набуваючи магічних властивостей у контексті певного обряду чи події. Вони також сильно вплинули на розвиток сучасного мистецтва в Європі на початку 20-го століття; такі кубісти, як Пабло Пікассо, були глибоко зворушені та під впливом їхньої анімаційної абстракції.
  • Традиційне африканське мистецтво має помітні характеристики, незважаючи на його географічні відмінності. Наприклад, багато африканських скульптур об’єднує призначення як талісманів або посудин для спілкування з померлими предками під час релігійних обрядів. Таким чином, багато робіт нагадують нам про тісний зв’язок між мистецтвом і духовністю протягом всієї історії людства; той факт, що багатовікові традиції збереглися в багатьох африканських культурах, дає нам життєво важливе вікно до витоків людської творчості.
  • Кераміка є ключовою формою для багатьох африканських художніх культур. Глечики та посудини часто створювались з утилітарною або побутовою функцією, але також приділяли велику увагу візуальній красі та деталям. Підхід до африканської кераміки вказує на менш сувору межу між образотворчим мистецтвом і практичною майстерністю, ніж у західній традиції. Насправді цей підхід відображає західні тенденції двадцятого століття, такі як конструктивізм, що знову вказує на те, як традиційне африканське мистецтво передбачає та випереджує західні еквіваленти.
  • Сучасне африканське мистецтво не можна розглядати окремо від дискусій про його розміщення в музеях і галереях Заходу. Такі твори, як бронзові вироби Беніну, про повернення яких уряд Нігерії неодноразово звертався з проханням, були розграбовані колоніальними імперіями та часто продані, тому вони розпорошені по Європі та Північній Америці. Таким чином, вони є свідченням глобальної дискусії про необхідність компенсації та відшкодування після насильницького підкорення африканських суспільств європейськими державами.

У світі мистецтва традиційне африканське мистецтво займає важливе місце, що підкреслюється його впливом на розвиток світового мистецтва. Проте, разом із цим виникають і проблеми, пов’язані з розміщенням африканських творів мистецтва у колоніальних колекціях Заходу, що викликає дискусії про необхідність повернення цих артефактів до їхніх культурних коренів. Такі розмови свідчать про важливість уважного ставлення до культурного спадку та історії та підкреслюють необхідність діалогу та співпраці між західним світом та африканськими суспільствами для збереження та відновлення прав цих народів щодо їхнього мистецтва.

Альона Дмитрук

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.