Система письма у племені майя

Ієрогліфічна система письма майя була складною комбінацією піктограм, що безпосередньо представляли об’єкти, та ідеограм (гліфів), що виражали більш абстрактні поняття, такі як дії, ідеї та складові звуки. Писемність майя збереглася на різьбленні на камені, ліпнині, різноманітних артефактах промислового виробництва та кодексах. Приклади можна знайти в Мезоамериці. Розшифровані в 20 столітті, близько 75% збережених текстів можна зрозуміти.

Система письма майя може мати походження з менш складних систем ранніх мезоамериканських цивілізацій, або розвинутися незалежно. Майя почали використовувати писемність близько 300 р. до н.е. Складна система письма мала передумови у менш складних прецедентах.

Джерела

Найкраще збережені зразки писемності майя часто походять із кам’яних пам’яток, найчастіше вівтарів, стел та елементів архітектурної скульптури, особливо навколо дверних прорізів і сходів. Кераміка — ще одне важливе джерело писемності, оскільки на посудинах часто є малюнки або написи. Приклади мальованого письма, хоча й набагато рідше, також збереглися в печерах і на деяких внутрішніх стінах будівель. Іншим джерелом, хоча й із коротшими прикладами тексту, є артефакти з написами, виготовлені з нефриту, зеленого каменю, черепашок і кісток. Нарешті, є написані книги. Ці складені на трафарет томи, написані на корі, використовувалися завжди, а з 9 століття нашої ери вони стали улюбленим засобом для письменників майя, оскільки написи на пам’ятниках майже зникли. На жаль для нащадків, лише три екземпляри пережили руйнівний вплив тропічного клімату та завзятих іспанських жреців, і всі вони датуються пізнім посткласичним періодом. Три збережених кодекси, написані лише чорним і червоним чорнилом, зараз зберігаються в музеях Парижа, Мадрида та Дрездена. Кілька сторінок із четвертого тексту майя також збереглися й зберігаються в Національному музеї антропології в Мехіко.

Система

Значення даного тексту необхідно інтерпретувати з потрійної комбінації зображень, які буквально представляють реальні об’єкти або дії (піктографії); символи (гліфи), які символічно позначають об’єкти чи дії (а також можуть позначати прикметники, прийменники, множини та числа); і фонетичні гліфи, які представляють звуки (наприклад, голосний або приголосний і голосний разом), правильну вимову, префікси, суфікси, займенники та час. Таким чином, письмо майя є комбінацією знаків, що представляють склади (силабограми) і слова (логограми).

Незважаючи на те, що в письмі майя є близько 1000 різних символів, писарі будь-якого періоду використовували діапазон від 300 до 500 знаків. Незважаючи на те, що в мові майя всього п’ять голосних і дев’ятнадцять приголосних, насправді складових знаків 200. Це пов’язано з тим, що можна вказати поєднання голосних і приголосних звуків, а також один звук можна представити кількома різними знаками. Крім того, мова розвивалася з часом, щоб виробляти символи, більш естетично привабливі для певних написів, а інновації могли поєднувати або зменшувати шляхом спрощення старіші символи, що робило знаки все більш і більш абстрактними. Однак символи, що представляють цілі слова, завжди залишалися більш поширеними, ніж символи складів, що, можливо, пояснюється шануванням майя традицій, священною природою мови та бажанням зробити текст якомога доступнішим для всіх читачів.

Знаки та символи були скомпоновані блоками, які розміщувалися подвійними колонками. Текст читається, починаючи з верхнього лівого кута і читаючи горизонтально через два блоки, а потім рухаючись вниз до рядка нижче. У дуже коротких текстах блоки гліфів розміщуються в один рядок і читаються зверху вниз у вертикальних текстах або зліва направо в горизонтальних текстах. Речення мають структуру дієслово-об’єкт-підмет і, коли необхідно, прислівники ставляться перед дієсловом.

Система письма майя згодом вплине на іншу велику мезоамериканську цивілізацію – ацтеків, які розвинуть прогрес, досягнутий майя, включивши ще більше фонетичних елементів у своє письмо. Система письма майя продовжувала використовуватися аж до іспанського завоювання, але потім цей «язичницький» текст був заборонений. Незважаючи на навмисне знищення текстів майя та заборону мови, майя все ж продовжували таємно використовувати її аж до 18 століття нашої ери.

Данило Ігнатенко

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.