Ритуали племені майя

Майя брали участь у різних релігійних ритуалах. Не всі вони були пов’язані з людськими жертвоприношеннями, хоча жертвоприношення було звичайною практикою в релігійних церемоніях. Всупереч поширеній думці, ритуальне жертвоприношення не обмежувалося лише жахливою смертю бідного полоненого. Хоча це траплялося у світі майя кілька разів, це було відносно рідкісне явище. Найпоширенішим ритуалом жертвоприношення було кровопускання.

Кровопускання

Кровопускання — це саме те, як це звучить, пролиття крові як практика жертвопринесення. У випадку майя кровопускання було обмежено королівською лінією. Боги вимагали крові через початкове створення, коли боги пролили свою кров, щоб дати життя людству. Також, але не так часто, проводили кровопускання для спілкування з предками.

Практика кровопускання відзначала значні дати у світі майя. Королівські особи, які брали участь у цій практиці, іноді проводили дні, виконуючи ритуали очищення, щоб підготуватися до кровопускання. Ці ритуали повинні були виконувати як чоловіки, так і жінки королівського роду. Королі та королеви майя брали участь у різних формах кровопускання, навіть виготовляючи священні інструменти для виконання ритуалу. Кров зазвичай брали з різних частин тіла спеціальними інструментами, призначеними для отримання більшої кількості крові та, можливо, ще більшого болю. Інструменти, як правило, виготовлялися з колючок скатів і прикрашалися різними символами, щоб показати їх релігійне значення. Один жахливий випадок жертвоприношення, як жінки, як правило, королівські жінки, використовували шипувану мотузку, щоб проколоти свій язик і набрати крові, щоб розпорошити її по іконах майя. З іншого боку, чоловіки робили те саме зі своїм статевим органом.

Практика кровопускання часто служила для вшанування та освячення важливих подій, таких як народження, сходження на престол і річниці. З іншого боку, людські жертви були зарезервовані для найбільших подій майя.

Людські жертви

Хоча війни зазвичай велися з інших причин, ніж релігія, коли війни траплялися, релігія включалася. Часто шамани чи жерці допомагали планувати військові стратегії. Військового жреця називали накомом. Майя часто поєднували аспекти війни та релігії. Як правило, це було у формі взяття полонених для жертвопринесення.

Жертвопринесення були важливими для того, щоб задовольнити богів, а також були життєво важливими для забезпечення військової перемоги. Коли король чи королева сходили на престол і політичного в’язня було схоплено, вони відзначали цю подію, що змінила життя, людською жертвою. Як правило, ці в’язні були членами королівської сім’ї або представниками еліти ворожої держави. Найвищі члени королівської сім’ї були збережені лише з метою відтворення подій з Пополь-Вуха.

Ці жертвоприношення здійснювалися різними способами, але найбільш поширеними були три способи. Перший метод полягав у обезголовленні. Наступним способом став метод вилучення серця у живої людини. Останнім, найпопулярнішим способом було кинути живу людину в сенот, або природний колодязь, як жертву богам.

Інші підношення та ритуали

Хоча найпоширенішим ритуалом, пов’язаним із стародавніми майя, є практика жертвопринесення, вони також виконували й інші види ритуалів. Не всі жертви майя були такими кривавими і жахливими. Хоча вони можуть здатися не цілком логічними для західних людей, альтернативні пропозиції дійсно пропонують цікаві способи спілкування з божествами та їх задоволення.

Одним із досить вражаючих і забутих засобів спілкування з богами було опускання дітей у колодязі. Дітей саджали в колодязі, щоб вони поговорили з богом чи богами. Через кілька годин перебування в колодязі дітей діставали, щоб можна було почути повідомлення від божеств. Звичайно, майя також брали участь у пропонуванні богам дорогоцінних предметів, таких як нефрит, золото, маски, мушлі, різьблені людські кістки та церемоніальні або священні інструменти.

Шлюб був ще одним релігійним ритуалом і приводом для святкування. Шлюби майя зазвичай були укладеними шлюбами в межах одного соціального класу. Вік на момент одруження був різним, але експерти припускають, що шлюбний вік був пов’язаний із зростанням і зменшенням населення. Коли популяція майя зменшувалася, молодь одружувалася в більш молодому віці. Пари підбирали в дуже молодому віці, іноді навіть коли вони були немовлятами.

Вінчання здійснювали жреці в будинку наречених. Жреці спалювали ладан, щоб забезпечити щасливе одруження, а потім влаштовували бенкет чи інше свято. Якщо чоловік чи дружина не вважали шлюб вдалим, пара могла «розлучитися». Немає відомого ритуалу розлучення, але інтригує те, що розлучення було більш-менш прийнятною дією.

Танець – це ще один забутий ритуал. Танцювальні ритуали виконувалися для спілкування з богами. Для танців були розкішні костюми, які зображували образи божеств. Часто майя носили або включали такі прикраси, як посохи, списи, брязкальця, скіпетри та навіть живі змії як допоміжні засоби для танців. Майя вірили, що, одягаючись і поводячись як боги, вони будуть охоплені духом бога і, отже, зможуть спілкуватися з ним або нею.

Стародавні майя дотримувалися складної релігії. Багатогранні боги та ритуали збереглися навіть у сучасній культурі майя, якими б синкретизованими вони не були. Їхні ідеології творення, жертвопринесення, священності та множинності є ключовими для розуміння релігії майя.

Данило Ігнатенко

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.