Пиво в Стародавньому Єгипті

У давньому Єгипті пиво відігравало важливу роль у культурному та соціальному житті, а його виробництво та споживання були пов’язані з релігійними та побутовими аспектами. Тененіт, богиня пива, що тісно пов’язана з Месхенет, захисницею дому народження, відігравала значну роль у міфології та культурі цієї древньої цивілізації. На плато Гіза робітники отримували пайок цього напою тричі на день, а в усьому Єгипті пиво використовувалося як форма компенсації за працю. Таким чином, пиво не лише задовольняло спрагу, але й мало велике культурне і соціальне значення у давньому Єгипті.

Єгиптяни вважали, що людей навчив пивоварінню сам великий бог Осіріс, і в цьому та в інших аспектах вони дивилися на пиво майже так само, як і жителі Месопотамії. Оскільки в Месопотамії спочатку головними пивоварами були жінки, які варили у себе вдома, спочатку пиво мало таку ж густу консистенцію, схожу на кашу, і варилося майже так само. Пізніше пивоварінням зайнялися чоловіки, а мініатюрні різьблені фігурки, знайдені в гробниці, показують роботу стародавньої пивоварні.

Пиво відігравало невід’ємну роль у дуже популярному міфі про народження богині Хатор. Згідно з легендою (яка є частиною тексту « Книги про небесну корову» — версії міфу про Великий потоп, який передує біблійній історії про потоп у біблійній книзі Буття), бог Ра, розгнівавшись на зло і невдячність людства, яке повстало проти нього, посилає Хатхор на землю, щоб знищити його творіння. Хатхор береться за роботу та впадає в сильну жагу до крові, коли вона вбиває людство, перетворюючись на богиню Сехмет. Ра спочатку задоволений, але потім жалкує про своє рішення, оскільки жага крові Сехмет зростає разом із знищенням кожного міста. Він має велику кількість пива, пофарбованого в червоний колір і кинутого в місто Дендера, де Сехмет, вважаючи, що це величезна калюжа крові, зупиняє своє шаленство, щоб випити. Вона напивається, засинає і знову прокидається як богиня Хатхор, доброзичливе божество, серед музики, сміху, неба і вдячності.

Єгиптяни настільки регулярно вживали пиво, що цариця Клеопатра VII (бл. 69-30 рр. до н. е.) втратила популярність наприкінці свого правління більше через впровадження податку на пиво (першого в історії), ніж через війни з Римом. Оскільки пиво часто призначали в лікувальних цілях (було понад 100 ліків з використанням пива), податок вважався несправедливим. Таким чином, роль пива у давньому Єгипті виявилася далеко не обмеженою лише функцією напою, але мала глибокі культурні, соціальні і навіть політичні відтінки.

Данило Ігнатенко

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.