Політичний устрій та політика племені майя

Уряд стародавніх майя був сформований на основі того, що правителі вважалися богоподібними, що могло свідчити про єдину державу. Однак консенсус серед антропологів підтверджує, що кожне велике місто майя залишалося власним незалежним і суверенним утворенням зі своєю унікальною боротьбою за політичну владу. Віра майя в богоподібних правителів також вимагала збереження лінії влади в сім’ї, яка іноді включала жінку-правителя.

Різні міста-держави майя знаходяться на території сучасної Мексики, Гватемали, Сальвадору та Гондурасу. Цивілізація поширилася приблизно з 1500 року до нашої ери приблизно до 1500 року нашої ери. Ці роки зазвичай поділяють на три періоди: докласичний період коливається приблизно від 1500 до н. е. до 250 р. н. е.;класичний від 250 р. до 900 р. н. е.; посткласичний – від 900 р. до 1530 р. н.

Періоди зазвичай розрізняють за кількома характеристиками. Класичний період можна розпізнати за великою кількістю держав майя та процвітаючою торгівлею між державами майя та іншими державами, що не належать до майя. На відміну від еліт попередніх періодів, вважається, що еліти класичного періоду були грамотними та обізнаними. Докласичний період відрізняється меншою кількістю державних утворень. У цей час також розвивалися основи торгівлі пізнішого класичного періоду. Посткласичний період позначений занепадом багатьох великих і колись могутніх міст-держав. Багато з цих міст-держав були покинуті, і їхнє населення різко скоротилося.

Політика майя

Політика майя почалася не з царів у ранній докласичний період. Більшість політичних систем у державах майя виникли в пізньому докласичному періоді приблизно в 300 р. до н. Правителів різних міст-держав майя вважали свого роду гібридом людини та бога. Чоловіки були не єдиними людьми, яким було дозволено правити. Іноді жінки правили, коли король ще не досяг повноліття, коли король перебував на війні або якщо цар був недоступний з якоїсь іншої причини. Царі мали б вирізати своє зображення на Священному Крузі. Священний раунд був 260-денним календарем, який складався з 13 20-денних місяців. Кожен день місяця був представлений певним богом; День Ахау був спеціально призначений для царських ритуалів. Як тільки цар отримав честь бути на Священному раунді, зображення стало справжнім уособленням царя та часу. Протягом усієї епохи майя залишалися в окремих державах і не об’єднувалися в одну імперію. Те саме можна сказати про знаменитий класичний період майя.

Вважається, що класичний період мав близько 72 основниі політичні одиниці. Не всі ці держави існували одночасно. Дослідники стверджують, що в один момент існувало близько 50 держав. Однак цифра з 72 держав не включає менші, менш політично стратифіковані одиниці. Оскільки ці держави торгували одна з одною, а також державами, що не належали до майя, і були незалежними одна від одної, цивілізація майя розглядається як міжнародна торгова цивілізація.

Збільшення торгівлі класичних держав сприяло політиці майя. Дослідники зрозуміли, що майя пройшли два цикли політики. Цикли включали початковий період підйому та падіння, а потім так званий час «відскоку», який був коротшим, ніж перший період, але все ще відповідав нормальним моделям циклу і тривав до пізнього посткласичного періоду майя. Перший цикл включав довший період часу для економічного, політичного та народонаселювального розвитку. Хоча кількість держав зменшилася наприкінці першого циклу колапсу близько 900 р. н. е., політика не зникла повністю.

Данило Ігнатенко

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.