Плем’я Айорео – історія, культура, традиції

З кількох різних підгруп Айорео є найбільш ізольованими («люди з місця диких свиней»). З 1969 року багатьох вигнали з лісу, але деякі все ще уникають будь-яких контактів із чужинцями.

Їхній перший тривалий контакт з білими людьми відбувся в 1940-х і 1950-х роках, коли фермери-менноніти заснували колонії на своїй землі. Племена чинили опір цьому вторгненню, і були вбивства з обох сторін. У 1979 і 1986 роках американська фундаменталістська місія «Нові племена» допомогла організувати «полювання на людей», під час яких великі групи Айорео насильно вивозили з лісу. Кілька їхніх людей померли під час цих зіткнень, а інші згодом померли від хвороби.

Як живуть?

Айорео-тотобіегосоде живуть невеликими громадами. У піщаному ґрунті вирощують кабачки, боби та дині, полюють у лісі. Особливо цінуються великі черепахи та дикі свині, а також велика кількість дикого меду.

У лісі чотири-п’ять сімей житимуть разом. Центральний дерев’яний стовп підтримує куполоподібну конструкцію з менших гілок, укритих засохлою грязюкою.

Кожна родина має власне вогнище навколо; люди сплять всередині тільки якщо буде дощ. Айорео, які зараз живуть в осілих громадах, живуть в окремих сімейних хатинах. Ті, хто втратив свою землю, тепер не мають іншого вибору, окрім як працювати експлуатованими робітниками на скотарських фермах, які захопили більшу частину їхньої території.

Євангельська місія нових племен має базу поблизу їхніх громад і справляє потужний вплив на їхнє повсякденне життя. За часів місіонерів ритуал асоджна та багато інших були придушені.

Проблеми з якими стикається плем’я

Незважаючи на свою відносно невелику площу, за останні два десятиліття Парагвай був другим за кількістю вирубки лісу країною Південної Америки, поступаючись лише Бразилії (Global Forest Watch, 2021). Сухий ліс Чако зникає швидше, ніж будь-який інший ліс на планеті. Землі, на яких мешкають айорео, є одними з останніх існуючих лісів у регіоні Чако, що свідчить про здібності племені до збереження природи.

Проте тиск на ліс величезний. Майже всі землі предків Айорео тепер належать приватним землевласникам, які наймають робочі бригади, щоб розчистити ліс від цінної деревини, а потім запровадити худобу. Багато з цих нових землевласників є менонітами, але більшу частину землі Айорео тепер скупили заможні парагвайські та, особливо, бразильські тваринницькі підприємства.

Незважаючи на те, що їхня територія охоплює 550 000 гектарів, вони зосереджують свою боротьбу на терміновому забезпеченні власності та захисту принаймні основної частини. Без свого лісу вони не можуть прогодувати або підтримувати себе, і вони також дуже стурбовані їхніми родичами, які все ще живуть там. Відповідно до законодавства Парагваю, ця територія повинна була бути названа Айорео десятиліття тому, оскільки і законодавство Парагваю, і Конституція країни визнають право корінних народів на власність на їхні традиційні землі. Але могутні землевласники розтоптали закон і вже незаконно вирубали бульдозерами частину лісу.

В 2016 році уряд Парагваю попросив їх розпочати офіційні переговори, використовуючи Комісію як посередника, щодо передачі прав власності на землю. Однак стало зрозуміло, що уряд використовує «переговори» як стратегію продовження вирубки лісів, і в 2021 році Айорео вийшли з переговорів і звернулися до Комісії з проханням терміново прийняти рішення щодо права на землю. Перед обличчям неминучої загрози виживанню Айорео провідні організації корінного населення Південної Америки за підтримки «Survival» об’єдналися в солідарності та звернулися з безпрецедентним публічним закликом до дій.

Альона Дмитрук

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.