Племена Мурсі – історія, культура, традиції

Складні рубці та оздоби на тілі, бої палицями, накладки на губи та стародавні обряди є невід’ємною частиною культури племені Мурсі. Завдяки розташуванню їх сіл, вони є найбільш доступним племенем, де поширені накладки на губах. Плем’я Мурсі, як і інші, наприклад, Сурі, практикують традиційний обряд «Донга» – бій на палицях. Чоловіки змагаються один проти одного у важких боях з великими палицями. Церемонія включає співи, танці й кровопролиття, переможець отримує можливість стати обраним чоловіком однієї з незаміжніх жінок, що спостерігають за боєм.

Плем’я Мурсі живе в національному парку Маго, який межує з національним парком Омо. Губні пластини племені приваблюють багатьох туристів, які заінтриговані цією традицією.

Чим займаються?

Посухостійкі сорго та кукурудза є популярними культурами, а також квасолею для племені Мурсі. Вони не їдять м’яса, але п’ють кров (не вбиваючи корову) і молоко своєї худоби. Мурсі добре пристосовуються до мінливих умов навколишнього середовища і за потреби переміщують село.

Мова

Мова мурсі була в письмовій формі лише протягом останніх 2 десятиліть, і тепер вона написана або латинською, або амхарською. Амхарська є офіційною мовою Ефіопії. Деякі з підлітків і молодих дорослих дівчат написали слова зі шрамами на своєму тілі.

Ідентичність

Останнім часом багато чоловіків у селі племені Мурсі почали робити шрами на своєму тілі як знак моди та ідентичності, однак у минулому шрами на чоловічому тілі були більш конкретними, символічними та мали значення. Шрами на тілі жінок племені Мурсі є ознакою як сили, так і краси. Використовуючи бритвені леза або колючі гілки, вони розрізають шкіру, а потім втирають попіл у рану, утворюючи шрами, якими вони захоплюються.

Прикраси на тілі

Ефіопське плем’я практикує розпис, покриття та декорування з різних причин, включаючи захист від сонця, захист від комах, здоров’я, а також для святкування чи залякування. Хлопчики, які доглядають за худобою, покривають свої тіла глиною та сумішшю попелу від спаленого коров’ячого гною. Іноді використовують свіжий коров’ячий гній. Коричневий покрив тіла одночасно захищає від сонця та відлякує мух. Білий розпис більш декоративний і створюється з точильного каміння або глини, змішаної з водою.

Чому плем’я носить губні пластини?

Однією з традицій, яка повільно зникне для племені Мурсі, є губні пластини. Багато дівчат молодшого покоління вирішують не продовжувати цю практику. З боку уряду чинився тиск, щоб припинити традицію носіння губ через рівень інфекції та ускладнення, які вона може спричинити.

Схоже на багато інших традицій та культурних наслідків племен, історія передається усно з покоління в покоління. Місцеві старшини в селах та місцеві провідники можуть мати різні погляди, засновані на тому, що їм було сказано. Існують кілька теорій щодо походження традиції накладок на губи, але ніколи не можна буде сказати з абсолютною впевненістю. Найбільш поширеною є думка, що це було зроблено для того, щоб спотворити обличчя дівчат та жінок, щоб зменшити їх привабливість для работорговців. Згодом накладки на губи у Мурсі стали цінним і бажаним символом краси. Процес накладання починається, коли дівчина досягає 15-16 років, і з часом стає пов’язане з фертильністю та можливістю вийти заміж.

Чоловіки платять батькові відібраних дівчат худобою за шлюб, причому чим більша губна пластина, тим вища ціна на худобу. Жінки розуміють, скільки їхні чоловіки заплатили за їхній шлюб і тому носять свою символічну табличку на губах, особливо під час прийому їжі або святкувань. Проте часто дівчата обіцяли чоловікові вийти заміж ще до початку процесу оформлення весільного приданого. Це явно вважається ознакою краси для чоловіків, і жінки з губами дуже пишаються цією символічною частиною своєї культури та ідентичності. Губні пластини можуть бути виготовлені з дерева або глини, хоча остання варіація є найбільш поширеною. Зазвичай вони прикрашені місцевими візерунками та фарбою.

У висновку можна зазначити, що племена Мурсі представляють унікальну культуру з багатою історією та традиціями. Їхні символи краси, такі як губні пластини, є не лише частиною їхнього естетичного виразу, але і символом їхньої ідентичності та спадщини. Важливо визнати, що збереження та повага до цих традицій є важливими для збереження культурного різноманіття нашої планети.

Альона Дмитрук

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.