Оттонське мистецтво

Оттонське мистецтво, яке розквітало в Європі від 10-го до 11-го століть під владою династії Оттонів, є важливим періодом у розвитку середньовічного мистецтва. Цей період характеризується великими досягненнями в архітектурі, скульптурі, малюнку і рукоділлі, в яких віддзеркалюються як релігійні, так і політичні аспекти того часу.

Після смерті Карла Великого в 814 році імперія почала повільно розпадатися. У 936 році герцогство в Саксонії (північна Німеччина) прийшло до влади під правлінням Оттона I, або Оттона Великого, як його стали називати. Коронований папою в 962 році як король Аахена, Оттонська імперія (правління Оттона продовжили його спадкоємці, Оттон II (правління 973-83) і Оттон III (правління 983-1002)), відновили Священну Римську імперію на всій території ( що зараз) Німеччини, Швейцарії, а також північної та центральної Італії. Оттонці також підтримували тісні зв’язки з Візантією. Незалежний вчений писав: «Отонське відродження збіглося з періодом зростання та реформ у церкві, і монастирі створили багато найкращого оттонського мистецтва, включаючи чудові, освітлені рукописи, церкви, монастирські будівлі та розкішні предмети розкоші, призначені для церкви інтер’єри та скарбниці. Християнська іконографія переважала, але політичні образи часто поєднувалися зі священними сценами».

У той час як у християнських діячах відбувався поступовий рух до реалізму та натуралізму, мистецтво Оттона асоціюється з яскраво вираженою емоційною глибиною. Наприклад, у роботах із зображенням розп’яття оттонське мистецтво підкреслювало агонію страждань Христа (тоді як раніше це було зведено нанівець). Скульптура також ставала поширеною зі збільшенням кількості різьблених рельєфів зі слонової кістки, складних скульптурних дверей церков і відновленням пристрасті до окремо стоячих скульптур, таких як Розп’яття Геро (970), яких не було з часів класичної античності. Тим часом оттонська архітектура увібрала в себе багато відмінних рис, які були перед нею, включаючи перевагу каролінгських вестворків (назва, дана монументальному західному фасаду церкви, побудованому у формі вежі). Наприклад, собор Святого Михаїла в Гільдесгаймі, Німеччина, має два трансепти, великий вестверк і додаткові вежі. Ці церкви виявилися провісниками дизайну романських церков.

Оттонське мистецтво є важливою складовою культурного доробку середньовіччя. Його витонченість, майстерність та релігійна спрямованість роблять його важливим аспектом розуміння культурної спадщини Європи в цей період історії. Його вплив продовжує відчуватися у європейському мистецтві й досі, що свідчить про його значущість та велич дотепер.

Альона Дмитрук

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.