Олімпія – давньогрецьке святилище

Стародавня Олімпія була давньогрецьким святилищем, приуроченим поклонінню Зевсу, розташоване на заході Пелопоннесу, відоме своєю величною історією та культурним значенням. Тут, на цьому святому місці, протягом понад тисячу років відбувалися Олімпійські ігри, що відзначались як символ відданості та шанування відомого бога Зевса. Починаючи з 776 до н.е. і триваючи аж до 393 р. н.е., ці змагання привертали увагу і підтримку грецьких міст.

Перші населені поселення в цій області виникли у другому тисячолітті до нашої ери, археологічні свідчення про житло яких мають датуватися періодом між 1900 і 1600 роками до нашої ери. Пагорб Кроніон, можливо, був одним із перших місць поклоніння, приуроченим Кроносу. Проте інші священні споруди, розташовані біля основи цього пагорба в святому гаю, відомому як Алтіс, свідчать про поклоніння іншим божествам, таким як Гея, Феміда, Афродіта та Пелопс. Після прибуття західногрецьких племен на Пелопоннес, саме Зевс, батько олімпійських богів, став основним об’єктом культу в Олімпії.

У знаменитому давньогрецькому святилищі першою великою спорудою був Герайон, храм, відданий культу Гери, що зведений приблизно у 650-600 роках до нашої ери. У V столітті до н.е. центр досяг піку свого розквіту, і в 457 році до н.е. було завершено будівництво масивного храму Зевса — вождя олімпійських богів. Фронтони храму Зевса вражали своєю скульптурою: на східній стороні зображені міфічні перегони на колісницях між Пелопом і Ойномаєм, а на західному фронтоні — Кентавромахія з вражаючою центральною фігурою Аполлона. Метопи храму представляли подвиги Геракла. Статуя Зевса, створена Фідієм (який також працював над Парфеноном і статуєю Афіни), була висотою 12 метрів і виготовлена з золота та слонової кістки, що сиділа на троні, і вважалася одним із семи чудес.

Значні будівельні досягнення у Стародавній Олімпії свідчать про величезний вплив цього священного місця на культурне та спортивне життя стародавньої Греції. Впровадження лазень, басейнів, стадіонів, палестр, гімназій та інших спортивних споруд, а також будівництво гостьових будинків і резиденцій для жреців, свідчить про багатогранність діяльності та розвитку в Олімпії протягом багатьох століть. Ці споруди не лише служили місцем для фізичної активності та розваг, а й відображали важливі аспекти релігійного життя та соціокультурних звичаїв стародавнього світу.

Данило Ігантенко

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.