Мистецтво цивілізації Моче

У гробницях Сіпані (бл. 300 р.н.е.), Сан-Хосе-де-Моро (бл. 550 р.н.е.) та Уака-Као-В’єхо знаходяться вражаючі приклади мистецтва, які свідчать про високий рівень майстерності та культурного розвитку цивілізацій. Моче, що проживали на цих теренах, відзначалися як виняткові гончари та вправні металурги. Знахідки включають в себе елегантні золоті головні убори, нагрудні пластини, а також прикраси із золота, срібла та бірюзи, серед яких особливо виділяються вушні котушки та прикраси для носа. Поховання також містять текстиль, ножі з тумі, а також мідні посудини та чаші для пиття. Глиняні посудини, які використовувалися щоденно, вражають не лише своєю функціональністю, але й мистецьким виконанням, індивідуальністю та виразністю декору, який часто відзначався використанням кремового, червоного та коричневого кольорів.

Найвідоміші серед посудин Моче – реалістичні портретні горщики із виразно відтвореними обличчями та стременним носиком. Ці горщики вважаються портретами реальних осіб, причому можна відзначити багато прикладів, де зображено ту саму людину. Наприклад, одне обличчя, яке можна впізнати за розрізаною губою, відтворено у понад 40 горщиках. Стилістика форм та декору кераміки еволюціонувала, стаючи все складнішою з часом, хоча тематика стала менш різноманітною у пізнішій кераміці Моче та мистецтві загалом. Один з найхарактерніших стилів, розроблених моче, використовує силуетні фігури, прикрашені деталями, що нагадують грецьку чорнофігурну кераміку. Поширені також керамічні фігурки, зокрема музикантів, жриць і полонянок.

У мистецтві Моче популярними сюжетами, які зустрічаються на настінних розписах, фризах, гончарних прикрасах і виробах із тонкого металу, є зображення людей, антропоморфних фігур та тварин, таких як змії, жаби, птахи, риби та краби. Також часті епізоди цілих сцен, зокрема релігійні обряди із священиками-птахами та воїнами, шаманські ритуали, обряди коки, воєнні сцени з воїнами у бойових обладунках, полоненими, полювання, а також зображення божеств, зокрема сцени, які відображають нічне небо з півмісяцем, човни з фігурами.

У підсумку, мистецтво Моче відзначається відтворенням сцен з активною дією, спрямованими на передачу розповіді. Фігури на зображеннях завжди знаходяться у русі або діють, що додає динамізму та наповнює мистецьку творчість цікавими наративами.

Данило Ігнатенко

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.