Мистецтво ольмеків

Найбільш вражаючою спадщиною цивілізації ольмеків є колосальні кам’яні голови, які вони створили. Вони були висічені з базальту, і всі вони мають унікальні риси обличчя, тому їх можна вважати портретами справжніх правителів. Голови можуть бути майже 3 метри у висоту та 8 тонн вагою, а камінь, з якого вони були виготовлені, у деяких випадках перевозили на 80 км або більше, імовірно, за допомогою величезних річкових плотів. Було виявлено 17, 10 з яких із Сан-Лоренцо.

Правитель часто носить захисний, а іноді показує суб’єкта з лапами ягуара, що звисають над чолом, можливо, представляючи шкуру ягуара, яку носять як символ політичної та релігійної влади. Той факт, що ці гігантські скульптури зображують лише голову, можна пояснити вірою в культуру Мезоамерики, що лише голова несе душу.

Ще один постійний запис про ольмеків можна знайти в наскальних малюнках і написах. Часто зроблені навколо входу в печеру, вони найчастіше зображують правителів, які сидять, як, наприклад, в Окстотітлані, де фігура одягнена в костюм зеленого птаха, і в Чалкацінго, де інша правителька сидить на своєму троні в оточенні кукурудзяного ландшафту. На інших місцях також є зображення печерних ритуалів.

Іншими популярними матеріалами для скульптури були нефрит і кераміка, а також дерево, деякі зразки якого чудово добре збереглися в болотах Ель-Манаті. Одним із богів, яких найчастіше зображують у дрібній скульптурі, був Бог IV, іноді званий «Немовлям Дощу», який представляв собою беззубу дитину з відкритим ротом, розщепленою головою та пов’язкою на голові, іноді з додаванням смужок м’ятого паперу, що звисають збоку його обличчя (ще одна риса, яку можна побачити у богів пізніших культур і представляє смужки паперу та гумового соку, які спалювали під час обрядів).

Мабуть, найвизначнішим виробом з нефриту є сокира Кунца, церемоніальний наконечник сокири, яка зараз знаходиться в Американському музеї природної історії в Нью-Йорку. Нефрит був оброблений для зображення істоти-перевертня за допомогою нефритових інструментів, а потім відполірований, можливо, за допомогою нефритового абразиву. Тварини були популярною темою, особливо наймогутніші, такі як ягуари та орли. Інтригуюче те, що ольмеки часто ховали свої скульптури, навіть більші частини в ритуальному акті пам’яті.

Данило Ігнатенко

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.