Мистецтво інків

Заможність та велич імперії інків зачаровували світ своєю величчю та мистецтвом. Хоча вони віддавали належне впливу цивілізації Чіму, інки пройшли своїм власним шляхом у мистецтві та техніці, втілюючи унікальний стиль, який безперечно став відомим як символ імперської слави.

Мистецтво інків розкривається найбільш яскраво у вишуканих металевих виробах, таких як золото, що символізує сонце, срібло, що вважається відбитками сліз місяця, та мідь. Також воно проявляється в кераміці та текстилі, при цьому останній матеріал вважається особливо престижним для інків. Мистецькі вироби часто використовують геометричні форми, вони технічно вдосконалені та стандартизовані. Шашка — один із найпопулярніших дизайнів. Однією з причин поширених мотивів було те, що кераміка та текстиль часто виготовлялися на замовлення держави як податок, що робило мистецькі твори символами конкретних громад і їхньої культурної спадщини. Схоже на те, як сучасні монети та марки відображають історію нації, так само мистецькі вироби Анд відтворювали впізнавані мотиви, що або відображали конкретні громади, що їх створювали, або були нав’язані зразками, затвердженими правлячим класом інків, які замовляли їх.

Вироби з дорогоцінних металів, такі як диски, ювелірні вироби, фігурки та предмети для щоденного використання, виготовлялися лише для знаті. Навіть деякі текстильні вироби призначалися тільки для їхнього користування. Товари з надм’якої вовни також були доступні лише правителю інків, який мав право на стада цих тварин. Кераміка застосовувалася для більш широкого кругу потреб, і найпопулярнішою формою була урпу – цибулиноподібна посудина з вузькою шийкою та двома дрібними ручками, що використовувалася для зберігання кукурудзи. Цікаво, що керамічне оздоблення, текстиль та архітектурна скульптура інків зазвичай не містили зображень самих інків, їхніх обрядів або поширених образів Анд – таких як монстри та фігури напівлюдей-напівтварин.

Інки володіли мистецтвом виготовлення текстилю, кераміки та металевих скульптур, які перевершували творіння будь-якої попередньої культури в Андах, навіть при наявності сильної конкуренції від майстрів обробки металу, таких як досвідчені ремісники цивілізації Моче. Як і у встановленні політичного панування над завойованими народами, інки активно втручалися в мистецькі форми та дизайни, які належали їм, але залишали простір для збереження місцевих традиційних кольорів та пропорцій.

Здібні художники з різних регіонів, таких як Чан-Чан або Тітікака, а також вправні жінки-ткачині, які майстерно володіли своєю справою, були запрошені до Куско для створення видатних творів мистецтва для правителів інків. Вони розпізнавали і високо цінували талант і вміння цих митців, які вносили свій вклад у розквіт культури та розвиток імперії.

Данило Ігнатенко

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.