Мистецтво Античної Греції: класичний період

Класична Греція, також відома як Золотий вік, стала фундаментальною як для пізнішої Римської імперії, так і для західної цивілізації у філософії, політиці, літературі, науці, мистецтві та архітектурі. Великий грецький історик епохи Фукідід назвав полководця і державного діяча-популіста Перікла «першим громадянином Афін». Рівні права для громадян (що означало лише дорослих грецьких чоловіків), демократія, свобода слова та суспільство, кероване зборами громадян, визначали грецький уряд.

Одним з найвідоміших аспектів мистецтва класичної Греції є архітектура. Грецькі архітектори створили витончені храми, театри, стадіони та інші споруди, які збереглися до наших днів як символи величі і прогресу. Перікл розпочав реконструкцію Парфенона (447-432 рр. до н. е.) в Афінах, проект під керівництвом свого друга, скульптора Фідія, і створив Афіни як наймогутнішу державу-місто, поширивши свій вплив на весь Середземноморський регіон.

У класичну епоху також утвердилася західна філософія у вченнях і працях Сократа, Платона й Арістотеля. Філософія Сократа збереглася завдяки письмовим розповідям Платона про діалоги його вчителя, і Платон заснував Академію в Афінах близько 387 р. до н.е., ранній прототип усіх пізніших академій та університетів. Багато лідерів навчалися в Академії, зокрема Арістотель, і вона стала провідною силою, відомою в усьому світі через важливість наукових і філософських досліджень, заснованих на вірі в розум і знання. Хоча їхні філософії розходилися в ключових аспектах, Платон і Арістотель погоджувалися в тому, що розглядали мистецтво як імітацію природи, яка прагне до прекрасного.

Крім того, наголос на індивідуальності призвів до більш персоналізованого мистецтва, а окремі митці, зокрема Фідій, Пракситель і Мірон, стали відомими. Надгробна скульптура починає зображувати реальних людей (замість ідеалізованих образів) з емоційною експресією, водночас бронзові роботи ідеалізують людську постать, особливо чоловічу оголену форму. Пракситель, однак, був піонером жіночої оголеності у своїй «Афродіті Кнідоській» (IV ст. до н. е.), творі, на який багато разів посилалися протягом наступних століть. І хоча час робить свою роботу, спадок класичної Греції залишається незаперечним джерелом натхнення для майстрів мистецтва по всьому світу.

Альона Дмитрук

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.