Маленький Будда (Little Buddha ). Розповідь про життя Сіддхартхи Гаутами і традиції ламаїзму

Фільм «Маленький Будда» був створений італійським режисером Бернардо Бертолуччі. Сюжет кіно розповідає про пошук дітей буддійстськими монахами. Тобто, втілюється традиція ламаїзму, а саме знаходження реінкарнованого (перевтіленого) тібетського лами. Паралельно з основною історією режисер демонтрує життя Будди – Сіддхартхи Гаутами, таким, яким воно є в традиційних сутрах (книгах) і переказах буддизма.

Крім сценарія, в фільмі чудова музика і операторська робота. Непогана акторська гра доповнює сюжет. Бернардо Бертолуччі знімав життя в Бутані, Непалі, глядачам показують знамениту ступу Боднатх, фортецю-монастир Рінпунг-дзонг. Цей фільм можна сміливо рекомендувати всім, хто цікавиться релігієзнавством, буддійсьською культурою, традиціями народів, які проживають в Гімалаях і т.д

Особливою окрасою маленького Будди є демонстрація створення малюнка мандали (тібетське сакральний символ). Монахи ретельно і послідовно з допомогою кольорових порошків створюють на твердій поверхні відображення універсуму (макрокосма). В ньому присутні герої буддійсьської традиційної космології: боги, демони, будди, люди, тварини. Зображення довго робиться, а потім знищується. Для більшості людей, цей ритуал здається дивним, насправді він є втіленням буддійської ідеї анітьї (непостійності, швидкоплинності всього існуючого в Всесвіті). Цим самим демонструється короткочасність зовнішніх проявів, незважаючи на їхню потворність, чи навіть красу.

Бернардо Бертолуччі гарно  з деталізацією показує історія життя царевича Сіддхартхи Гаутами. Тут  згадується розкішне життя юнака в палацах, його пошуки, аскетична надмірність після того, як він залишив царство і багатство. Перед нашими очима з’являються прекрасні й небезпечні джунглі. Демонструються спокуси Сіддхартхи, деякі міфічні буддійстські персонажі. Завершується історія просвітленням колишньої людини. Він став Буддою, отже розірвав коло сансари (світ страждання і перероджень).

Крім цих подій режисер показує радості дитинства трьох обраних. Переживання і сумніви батьків головних героїв, адже ті виросли в інших традиціях. Фільм дивує гумористичними елементами. Головний буддійський монах, який займався пошуками свого реінкарнованого вчителя вийшов людяним. Він не тільки переймався своєю місією, але і полюбив трьох різних дітей, які були обраними. Кінець кіно розкривати ми не будемо, щоб не зіпсувати враження від перегляду хорошого твору режисера. Бернардо Бертолуччі – це один з великих творців фільмів, а його «Маленький Будда» є однією з спроб розкриття буддійського світогляду в кінематографі.

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.