Лідери англіканської церкви заявляють, що законопроект про внутрішній ринок ризикує стати “згубним прецедентом”
Англіканська церква публічно кинула виклик готовності уряду порушити міжнародне законодавство щодо Brexit, при цьому п’ять британських архієпископів об’єднались, щоб засудити те, що може бути “катастрофічним прецедентом“.
Рідкісним кроком архієпископи Кентерберійський та Йоркський, а також їх колеги в Шотландії, Уельсі та Ірландії написали спільний лист із застереженням, що такий крок матиме “величезні моральні, а також політичні та правові наслідки”.
Якщо законопроект про внутрішній ринок, який повинен бути обговорений колегами в понеділок, стане законом, це “глибоко вплине” на відносини між чотирма державами Великобританії, сказали архієпископи.
Вони додали: “Ми вважаємо, що це створило б катастрофічний прецедент. Це особливо турбує всіх нас, хто відчуває обов’язок і відповідальність перед Угодою про Велику п’ятницю (Белфаст) – тим міжнародним договором, від якого залежить мир і стабільність у Великобританії та Ірландії … ”
Архієпископи заявили, що уряд Великобританії готується порушити протокол Північної Ірландії, який був узгоджений для сприяння виходу Великобританії з ЄС. У листі йдеться: “Якщо ретельно обговорені умови не будуть дотримані і закони можуть бути” юридично “порушені, на яких засадах стоїть наша демократія?”
Лист, опублікований у Financial Times, надійшов після того, як минулого місяця секретар Північної Ірландії Брендон Льюїс заявив депутатам, що ця пропозиція дозволить уряду порушувати міжнародне право “обмеженим і конкретним способом”. Це викликало фурор, коли консерватор, що підтримує Brexit, Майкл Говард заявив: як Великобританія може критикувати Росію, Китай та Іран за їх поведінку, коли вона була готова порушити міжнародне право.
Лист підписади Джастін Велбі, архієпископ Кентерберійський; Стівен Коттрелл, архієпископ Йоркський; Марк Стрейндж, первісток шотландської єпископальної церкви; Джон Девіс, архієпископ Уельський; та Джон Макдауелл, архієпископ Арма.
Вони “робили рідкісний крок, щоб писати разом, оскільки рішення, реалізовані в цьому законопроекті, глибоко вплинуть на майбутнє наших країн та відносини між ними”, – йдеться в їх листі. Це призведе до “цілком нової системи, яка замінить систему, яка розвивалася повільно та шляхом ретельних переговорів протягом десятиліть”.
Архієпископи закликали законодавців “розглянути цей законопроект з урахуванням цінностей та принципів, які ми хотіли б охарактеризувати відносини на цих островах ще довго після перехідного періоду”. Відповідаючи на крок архієпископів, Стів Бейкер, колишній міністр з питань Brexit, сказав Mail, що він “надзвичайно розчарований тим, що архієпископи сіють роз’єднаність і розділення в той час, коли вони можуть замість цього створити вкрай необхідну гармонію в нашій нації”.
Інший колишній міністр Brexit, Девід Джонс, заявив, що їхні коментарі вийшли “далеко за межі компетенції церкви. Це прямолінійне питання конституційної належності. Знову ж таки, схоже, архієпископи беззаперечно проковтнули будь-який залишок пропаганди, що залишається, і зараз відригують її ».
Велбі проголосував на референдумі 2016 року, проте закликав поважати результати опитування. Коттрелл, якого в неділю було поставлено на посаду архієпископа Йорка, напередодні референдуму сказав, що “потрібне бачення Європи та світу, яке підкреслює нашу приналежність та відповідальність одне за одного”.