Культура майя

Розквіт цивілізації майя в класичний період призвів до неймовірних культурних досягнень, якими вони добре відомі. Майя глибоко вірили в циклічний характер життя – ніщо ніколи не «народжувалося» і ніщо ніколи не «вмирало» – і ця віра надихнула їх погляд на богів і космос. Їхні космологічні погляди, у свою чергу, заохочували їх творчі зусилля в архітектурі, математиці та астрономії.

Під землею було темне царство Шибальба (перекладається як «місце страху»), звідки виросло велике Дерево Життя, яке піднялося крізь землю і височіло до небес, через тринадцять рівнів, щоб дістатися до раю Тамоанчан («місце туманного неба»), де цвіли чудові квіти. Однак у віруванні майя людина не помирає і не потрапляє до «раю» чи «пекла», а скоріше вирушає в подорож до Тамоанчана. Ця подорож почалася в темному та підступному підземному світі Шибальба, де мешканці Шибальба були більш схильні обдурити й знищити душу, ніж допомогти їй.

Проте, якби можна було пройти через Шибальбу, можна було б знайти шлях, щоб піднятися через дев’ять рівнів підземного світу та тринадцять рівнів вищого світу до раю. Єдиними способами, якими душа могла обійти Шибальбу й миттєво потрапити до Тамоанчана, були смерть під час пологів, як жертовна жертва, у війні або самогубство (у майя була особлива богиня самогубців на ім’я Ікстаб яка зображувалася як гниючий труп жінки, що висить на петлі в небесах). Як тільки людина досягає Тамоанчана, вона відчуває вічне щастя, але, слід зазначити, що цей рай насправді існує не на небі, а на землі.

Після підйому через тринадцять рівнів людина жила не в повітрі, а скоріше на містичній горі на планеті. Саме через цей циклічний погляд майя не вважали, що в людських жертвоприношеннях є щось погане. Ті люди, яких приносили богам, не «померли», а просто пішли далі. Ця космологічна віра вплинула на всі аспекти цивілізації майя, і ритуали регулярно виконувалися в печерах, викликаючи темряву Шибальби, а також на пагорбах або високих храмах, які символізували висоту Тамоанчан.

Великі піраміди, характерні для багатьох пам’яток майя, є копіями великої гори богів. Циклічність людського існування відображена у відомому календарі майя. Зображення багатьох богів і богинь спрямовані на те, щоб допомогти людині пройти цикли життя або перешкодити. Велика релігійна книга кіче-майя «Пополь-Вух» розповідає саме цю історію циклічної природи життя через казку про героїв-близнюків Хунахпу та Шбаланке та їхню перемогу над силами хаосу та темряви, символами яких є лорди Шібальби.

Poc-a-Toc була найпопулярнішою грою серед майя і була набагато більше, ніж «просто грою», оскільки вона символізувала людську боротьбу та відображала те, як майя бачили існування. Дві протиборчі команди по сім чоловік у кожній зіткнулися одна з одною на майданчику для м’яча і намагалися забити маленький гумовий м’яч через вертикальне кільце, прикріплене до стіни (іноді висотою двадцяти футів у повітря, іноді вище), захищаючи власні ворота.

Що робить гру ще більш вражаючою, так це те, що гравець не міг використовувати руки чи ноги, лише стегна, плечі, голову та коліна. Іспанський єпископ Дієго де Ланда писав, що дивитися, як майя грають у Poc-a-Toc, було все одно, що дивитися на удари блискавки, вони рухалися так швидко. Довгий час вважалося, що команда, яка програла (або капітан команди, яка програла), буде вбита в кінці матчу, але останні досягнення в розшифровці гліфів майя разом з археологічними доказами припускають, що це могла бути команда-переможець або капітан-переможець, який отримав честь швидкої смерті та миттєвого переходу до раю. Вважається, що гра була символом не лише перемоги близнюків-героїв над темрявою, а й циклічної природи життя.

Однак це не зовсім правильно, оскільки гліфи на багатьох майданчиках для гри в м’яч, зокрема Чичен-Іца, щоб назвати лише один, можна було б інтерпретувати як зображення команди-переможця чи капітана, якого принесли в жертву, і сучасних доглядачів майя в Алтун Ха в Белізі та Чичен-Іца на Юкатані вказують на надію втечі з темряви Шібальби як причину страти переможців. Яку б команду не було обрано для загибелі та за яких обставин, гра з м’ячем мала глибоке значення для майя як щось більше, ніж просто вид спорту. Більше інформації про особливості гри та життя стародавніх майя в цілому з’являється в міру того, як відкривається та тлумачиться більше ієрогліфів.

Данило Ігнатенко

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.