Кельтське суспільство та його структура

Знову ж таки, без письмових записів з перших рук важко відтворити тонкощі стародавнього кельтського суспільства. Тим не менш, ми знаємо, що суспільство багатьох кельтських племен було ієрархічним. На вершині були правителі та елітні воїни, потім були релігійні лідери та сховища зібраних знань громади, друїди, які були звільнені від податків і військової служби. Потім були спеціалізовані ремісники, торговці, раби та фермери — найбільша група в суспільствах, які були сільськими та аграрними.

Кельтські суспільства спочатку очолювали монархи, а потім обрані вожді або, як альтернатива, невелика рада старійшин. Згодом багато племен об’єднувалися для взаємодопомоги або потрапляли в залежність від іншого, більш могутнього, і тому платили якусь данину. До кінця періоду існували великі конфедерації племен, які об’єдналися, щоб протистояти спільній загрозі з боку римлян. Ми знаємо, що деякі жінки були вождями в кельтській Британії, наприклад, Картімандуа, правителька племені Брігантес на півночі Англії в середині I століття н. е., і Будікка (пом. 61 р. н. е.), королева племені Іцені, яка очолив повстання кількох племен проти римської окупації в 60 році нашої ери. Існують також докази того, що до деяких жінок ставилися так само, як і до чоловіків, у плані поховання з дорогоцінними предметами, наприклад, у похованні Вікса VI-V століття до нашої ери поблизу Шатійон-сюр-Сен на північному сході Франції.

Існувала сильна система спорідненості, де правителі та їхня велика родина домінували в суспільстві через володіння землею та доходи від торгівлі. Правителі підтримували вірність своїх послідовників даруванням подарунків, організацією кельтських бенкетів і громадськими показами. Зв’язки між сім’ями зміцнювалися шляхом виховання дітей в інших аристократичних сім’ях, метод, який також використовувався для об’єднання різних племен у союзи. Існувала також система, де еліта взяла на себе забезпечення добробуту та захист тих, хто надав певну послугу взамін, подібно до феодалізму в Середньовіччі.

За винятком рабів, немає ніяких доказів будь-яких перешкод для дитини однієї з соціальних груп, щоб зрештою потрапити в іншу групу, якщо вони придбали необхідні багатства (через доблесть на війні, наприклад) або пройшли необхідну освіту чи учнівство, яке для друїда тривало близько 20 років. Юлій Цезар (бл. 100-44 рр. до н. е.) зазначив у своїй «Галльських війнах», що кельтські жінки в Галлії приносили своїм чоловікам придане, і що це могло бути успадковане жінкою, якщо її партнер помер перед нею. Цезар також зазначив, що чоловіки мали владу над життям і смертю над своїми дружинами та дітьми. Вчені багато обговорюють, чи ці оцінки точні та чи застосовувалися вони до кельтів в інших місцях.

Данило Ігнатенко

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.