Історія японського зеленого чаю

Історія зеленого чаю в Японії сягає корінням у VIII століття, коли він був популярним стимулятором для медитуючих ченців.

У китайській і японській традиціях відкриття чаю (ча) приписують індійському мудрецу 5-6 століття Дарумі (він же Бодхідхарма), засновнику чань-буддизму, попереднику дзен-буддизму. Дарума, поширив слово про свою нову доктрину та заснував храм Шаолінь у східному Китаї. Там він медитував, сидячи обличчям до стіни протягом дев’яти довгих років. Наприкінці цього періоду його ноги відсохли, і, на порозі досягнення просвітлення, він заснув. Розлючений через те, що він пропустив останній крок, він зірвав собі повіки й кинув їх на землю. З них виріс кущ, чайна рослина.

Чайний напій виготовляється шляхом додавання гарячої води до молодого листя, кінчиків листя та листових бруньок вічнозеленого чагарнику «Camellia sinensis», батьківщиною якого є пагорби південно-західного Китаю та північно-східної Індії. У цей ранній період його готували шляхом кип’ятіння цеглинок ферментованого чаю та часто додавали сіль.

Чай став популярним серед дзен-буддійських ченців, оскільки вважалося, що він допомагає медитації та запобігає сну. Вміст кофеїну в чаї, хоч і менший, ніж у каві (14-61 мг проти 95-200 мг на порцію 8 унцій), робить напій легким стимулятором. Вважалося, що чай має лікувальні властивості, можливо, навіть допомагає довголіттю. Дослідження показали, що антиоксидантні таніни в чаї можуть зміцнити імунну систему. Дехто вважав чай ​​ліками від похмілля, засобом від ослаблення зору та навіть ліками від ревматизму.

Чай потрапив до Японії у VIII столітті ченцями, торговцями та дипломатами. Крім того, японські монахи відвідали Китай і повернули таку культурну практику, як чаювання. Одним із таких ченців був Сайчо (767-822), засновник буддизму Тендай, який, згідно з традицією, привіз насіння чаю до Японії близько 805 року. Найдавніша згадка про чай в японській літературі міститься в Ніхон Кокі, написаному близько 840 р. тут описується, що імператор Сага (правління 809-823) відвідує храм Боншаку та п’є чашу чаю, яку подає чернець Ейчу (743-816). Під враженням від цього напою Сага культивував чайні рослини в кількох районах західної Японії.

Початок споживання чаю в Японії почався приблизно з 1190 року, коли він був схвалений відомим монахом Ейсай (1141-1215 рр. н. е.), який заснував дзен-буддизм Риндзай в Японії. У 1214 році Ейсай навіть написав книгу, в якій оспівує переваги чаю, під назвою «Пий чай і продовжи життя» (Kisa yojoki). Звичайні люди тепер могли купувати чай у вуличних торговців. Перший продавець, згаданий у літературі, згадується у праці, датованій 1403 роком. Продавці чаю зазвичай продавали чай на вуличних ринках, узбіччях доріг і біля храмів.

Оскільки зелений чай може бути гірким, чай у середньовіччі зазвичай готували, товчучи листя та роблячи кульку з амазури (підсолоджувача з винограду) або імбиру, який потім залишали настоятися в гарячій воді. Чай, оскільки він був дорогим, також став популярним серед аристократії в середньовічній Японії. Спокій чаювання дуже сподобався під час бурхливого періоду Сенгоку (Сенгоку Джідай, 1467-1568), також відомого як період Воюючих царств, коли воєначальники запекло боролися за контроль над Японією.

Чайний будиночок тепер, як ніколи, став місцем усамітнення та відпочинку, а чаювання стало особливо популярним серед класу самураїв. У 16 столітті цю рослину вирощували по всій Японії, чайні магазини продавали її в містах, містечках і селах, і практично всі в японському суспільстві пили чай, від простих фермерів до високих урядовців.

Альона Дмитрук

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.