Ілюміновані рукописи

Ілюміновані рукописи — це книги ручної роботи, як правило, присвячені християнським священним писанням або практикам, виготовлені в Західній Європі між бл. 500-1600рр. Вони отримали таку назву через використання золота та срібла, які підсвічують текст та супровідні ілюстрації. Їх виробництво поступово згасло після винайдення друкарського верстата.

Ілюміновані рукописи ручної роботи спочатку виготовляли ченці в абатствах, але, коли вони стали більш популярними, виробництво стало комерціалізованим і перейшло до світських книговиробників. Виготовлення ілюмінованих рукописів було досить дорогим і дозволити собі їх могли лише люди зі значним достатком.

Найпопулярнішим типом був «Часослов», який представляв собою християнські молитви, які потрібно було вимовляти в певний час протягом дня. Збереглося більше Часословів, ніж будь-яких інших творів того періоду, просто тому, що їх було створено більше. Винахід друкарського верстата Йоганном Гутенбергом у бл. 1440 рік ознаменував початок кінця рукотворних книг загалом і ілюстрованих рукописів зокрема.

Коротка історія книг

Письмове слово було винайдено в Шумері, південній Месопотамії, приблизно в 3500-3000 роках до нашої ери, де для передачі інформації використовували глиняні таблички. Єгиптяни почали використовувати сувої папірусу в ранньодинастичний період (бл. 3150-бл. 2613 рр. до н. е.), які перейняли греки та римляни, хоча останні двоє також почали використовувати дерев’яні таблички для письма, покриті воском. Кілька таких табличок можна було скріпити разом між обкладинками з дерева або металу, щоб утворити єдиний том; це було названо кодексом, і воно замінило сувій папірусу в середземноморському регіоні бл. 400р.

Папір був винайдений у Китаї Цай Лунем (також відомим як Цай Лунь, 50-121 н. е.) під час династії Хань у бл. 105 р. н. е. і був завезений в арабський світ китайськими купцями в 7 столітті н. е. Особливо міста Багдад і Дамаск стали важливими центрами виробництва паперу та книг, а мусульманські письменники почали створювати оригінальні літературні та поетичні твори, а також тексти з математики, науки, астрології та філософії.

Вони також зробили великі копії західних філософів, таких як Аристотель (384-322 до н. е.), які зберегли багато його праць задовго до того, як вони були оцінені на Заході. Мусульманські ремісники прикрашали свої книги складними рамками та ілюстраціями, і їх часто називають ілюмінованими рукописами.

Однак у Європі до прийняття паперу залишалося ще кілька століть. Китайці використовували папір майже ціле століття, коли жителі Малої Азії розробили поверхні для письма, зроблені зі шкур тварин (овець чи кіз), які змочували у воді, очищали, щоб видалити волосся, розтягували на дерев’яних рамах для висихання, а потім відбілювали вапном, після чого готовий продукт став називатися пергаментом.

Пергамент, виготовлений з телячої шкіри, був набагато кращим як поверхня для письма, тому став більш популярним. Європейські ченці віддавали перевагу пергаменту, і це стало їхнім стандартним матеріалом для робіт, які згодом стали відомі як ілюміновані рукописи. Середньовічна церква вважала папір і папірус нехристиянськими, тому їх використання не рекомендувалося, оскільки ці матеріали використовувалися язичницькими письменниками в минулому, а в цей час використовувалися «язичниками» сходу. Папір не буде прийнятий європейцями до 11 століття.

Як створювалися рукописи?

Коли книги ставали все більш популярними, їх почали виготовляти світські торговці та продавали в книжкових кіосках і магазинах. Однак спочатку їх виготовляли ченці в монастирях, абатствах і пріоратах, ймовірно, спочатку в Ірландії, а потім у Британії та на континенті.

Кожен монастир повинен був мати бібліотеку згідно з правилами св. Бенедикта VI століття нашої ери. Деякі книги, безсумнівно, прибули з монахами, які приїхали туди жити, але більшість із них були виготовлені на місці монахами, відомими як скриптори, у приміщеннях, які називаються скрипторіями. З 5 по 13 століття нашої ери монастирі були єдиними виробниками книг. Скрипторій являв собою велику кімнату з дерев’яними стільцями та письмовими столами, які під кутом вгору містили сторінки рукописів. Монахи брали участь у кожному аспекті виробництва книги від обробки пергаменту до кінцевого продукту.

Писарі працювали лише вдень і не могли тримати біля рукописів свічки чи лампадки, боячись пожежі. Один чернець рідко працював над сторінкою до кінця, а радше торгувався з іншими в кімнаті.

Монах починав з того, що розрізав аркуш пергаменту до відповідного розміру. Ця практика диктувала форму книг аж до сьогоднішнього дня: довші, ніж ширші. Після того, як пергаментний аркуш був підготовлений, на ньому наносили лінії для тексту та залишали порожні місця для ілюстрацій.

Текст спочатку писався чорним чорнилом (або золотим або іншим відповідним кольором для теми) між рядками на сторінці, а потім передавався іншому ченцю для перевірки помилок; цей другий монах – або, можливо, третій – потім додавав заголовки синім або червоним чорнилом, а потім передавали сторінку четвертому, який додавав зображення, колір і необхідну золоту ілюмінацію. Монахи писали пір’яними перами та вареним залізом, деревною корою, щоб зробити чорне чорнило; інші кольори чорнила виробляли шляхом подрібнення та кип’ятіння різних природних хімікатів і рослин.

Робота була довгою й виснажливою, виконувалася в тиші кімнат, освітлених лише вузькими вікнами, холодними взимку й спекотними в теплу погоду. Ченець-скриптор повинен був з’явитися на роботу незалежно від погоди, стану здоров’я чи інтересу до проекту. Із коротких коментарів, написаних на деяких сторінках, видно, що монахи не завжди були задоволені своїми обов’язками.

У міру того, як друкована книга набула більш широкого визнання, навички освітлення цінувалися все менше і менше і, зрештою, були забуті. Роботи митців — більшість з яких анонімні — продовжуватимуть жити в книгах, які вони створили. Ілюміновані рукописи навмисно створювалися як цінні предмети з самого початку, але вони стали ще більшими, коли їх більше не випускали. Багаті люди шукали ці книги та створювали колекції у своїх приватних бібліотеках, які зберігали твори аж до наших днів.

Альона Дмитрук

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.