Філіппо Брунеллескі – життя та діяльність

Філіппо Брунеллескі вважається  одним із  великих  флорентійських архітекторів та скульпторів, науковців та інженерів епохи   Відродження.

Народився  1377 року  в місті Флоренція (Італія).  Батько  займав  посаду  нотаріуса  і мріяв, щоб  його  син  також  оволодів  цією  професією, проте  обрав  іншу.  З  ранніх дитячих  років  Філіппо навчився  читати, писати й рахувати, трішки володів  латинською мовою.  Від батька  навчився  ремісництву, обрав ювелірну  справу, схвалену  ним.  До того ж  молодий  хлопець  прекрасно справлявся  з живописом, а в ювелірному  ремеслі  став  справжнім  професіоналом.  У 1398 році  навчається  в Арте делла сеті  на майстра.

Ходите по магазинах та ринках у пошуках дивану, який буде гарним, і головне на ньому зможуть поспати ваші рідні та друзі, які приїдуть до вас у гості ? Тоді вам необхідно зайти у вашу пошукову систему, і ввести розкладні дивани Інтеріа. Саме у інтернет – магазині «Інтеріа» ви знайдете великий асортимент диванів  на будь який смак.

Брунеллескі  проходить в Пістойї   практику та  здобуває  навики   майстра – ювеліра  в Лінарда ді Маттео  Дуччі.  Перебував під його  керівництвом  три роки.   У 1404 році    отримує  атестат  про закінчення  цеху – майстерні. Має  великі  земельні  володіння в околицях Флоренції, а також  будинок.  Неодноразово  його кандидатуру  обирали   в республіканські  урядові органи, починаючи з 1400  до 1405,  у зв’язку  з тридцятирічною перервою – 1418 року  у Раду дель Дудженто  або ж Пополо  чи Комуне.  Діяльність  будівельника  Брунеллескі в місті  чи поза ним,   проходила  виключно  за погодженням  з флорентійською  комуною.

Філіппо  розробив  низку архітектурних  проектів,  які дали можливість  укріпити  місто,  його  кордони та підлеглі   території  республіки.  Фортифікаційна  діяльність  проходила  в таких  містах як Пістойя, Лукка, Піза, Ліворно, Ріміні,  Сієна  та на  їхніх околицях.  Головним архітектором  міста  Флоренція   став  Філіппо Брунеллескі.

Йому  приписують  один  із найпрекрасніших  ранніх  шедеврів  – купол собору Санта – Марія дель Фйоре.   Ним  були зроблені  спеціальні  креслення  плану  купола  в натуральній  величині.  Початкові  роботи    з  будівництва куполу  розпочалися  у 1420 році.  Перед  початком  будівництва  Філліппо  вирішив  влаштувати  торжественний  сніданок.  Восени  отримав невеличку  платню  за  те, що  під його керівництвом  проходила  будівельна  робота,  тому  регулярна присутність Бунеллескі   на  будівельному майдані  не  була  обов’язковою. У 1429  році  архітектором  був запропонований  проект  щодо  осадження  міста  Лукки.  Проте  задум  щодо  возведення  системи дамб  ріки  Серкіо  та підняття рівня  води  з відкриттям  шлюзів  для  затоплення  місцевості   стін  Лукки  зазнав  невдачі.  Евакуювати  довелося  табір  флорентійців, які готували наступ  на  місто.  Флорентійці  звинувачували  Філіппо  в його невдалому  проекті по Луцці, постійно переслідуючи  двадцяти чотирьох річного  архітектора.   Та й зрештою  він сам  картав  і звинувачував себе  у  провалі.   Восени  1431  року, переживаючи  за безпеку  свого життя,  відправляється  до  Риму.

У 1434 році  – відмовляється від сплати  внесків  каменярам  та  деревообробникам, за  що   був  вкинений  у боргову в’язницю,  проте  за настійливістю  Опера дель Дуомо  і вмовлянням , щоб  без  Брунеллескі  не може продовжуватися  будівельна робота  – його звільнили.   У Філіппо  було сприйняття того, що  його оточують вороги, заздрісники.  Саме такий  настрій  він  мав, коли дізнався, що його  прийомний син Буджано   обікрав  власного  батька, втікаючи з Флоренції до Неаполю.  В тім  за настійливістю  першого повернувся,  був прощений,  Філіппо  зробив  свого  сина  прямим спадкоємцем.

З приходом  до влади Козімо  Медічі  усе  кардинально змінилося  після  вчиненою ним розправи  над Альбіцці  та їхніми  прихильниками.  Брунеллескі  назавжди відмовився  приймати політичну участь.   Займається будівництвом   капелли Пацци, вдосконалив  та розвинув  архітектурний та конструктивний прийом  в церкві  Сан-Лоренцо.  У 1436 році розпочалися  роботи  згідно проекту  будівництва  базиліки  Сан-Спіріто.  Останнім  культовим  шедевром  найвеличнішого архітектора    стала  капличка  Санта Марія дельї Анджелі  у місті Флоренція.  Дана будова  так і не була  закінчена.

Флоренція зберігає цілу низку творів  архітектора і скульптора Брунеллескі, зокрема палаццо Пітті та Бадія  у Ф’єзоле, які не були закінчені  ним. Він займався будівництвом  не лише  в одній  Флоренції , а й в Пізі, Пістойї, Прато, куди їздив  декілька  разів  на  рік.
До того ж  будував  в інших містах – Сієні  Луцці, Вольтерре, Ліворно, ним очолювалася  фортифікаційна  робота в Сан – Джованні Валь д’Арно.   Приймав  участь  в засіданні  рад, комісій,  проводив консультації  з питань архітектури, будівництва, інженерної справи. Він  став  досить відомою  і впливовою  людиною  у флорентійському  суспільстві.  Був запрошений  в  місто  Мілан  з метою будівництва  у ньому  собору,  давав поради  щодо  укріплення  міського  замку.

Він виконує  функцію  консультата  в містах  Ферара,  Ріміні, Мантуя, а в Караррі  проводить  мармурову  експертизу.

Навесні   1449 року  помер  видатний   архітектор  Брунеллескі.  Поховання відбулося  в  соборі  Санта – Марія дель Фйоре.

Іван Стрілець

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.