Архітектура майя

Архітектуру майя найкраще характеризують високі храми-піраміди та вишукані палаци, які були побудовані в усіх центрах майя по всій Месоамериці від Ель-Таджина на півночі до Копана на півдні. Цивілізація майя була сформована з незалежних міст -держав, і, отже, існують регіональні варіації в архітектурі, але майже всі будівлі були побудовані з чіткою увагою до розташування та планування, і загальний стиль переважає.

Особливості архітектури майя включають багаторівневі підняті платформи, масивні ступінчасті піраміди, каркасні дахи та монументальні сходи. Екстер’єри були прикрашені скульптурою та ліпниною з гліфів майя, геометричних фігур та іконографії з релігії, як-от маски змій. На відміну від багатьох інших культур, архітектура майя не робить особливої ​​різниці між релігійними та нерелігійними будівлями.

Матеріали

Майя, безсумнівно, знали і часто були шанувальниками мезоамериканських культур, які були до них, особливо ольмекської та теотіуаканської, і тому вони черпали натхнення з цієї мезоамериканської спадщини, коли розробляли власну унікальну архітектуру.

Архітектори майя використовували легкодоступні місцеві матеріали, такі як вапняк у Паленке та Тікаль, пісковик у Кіригуа та вулканічний туф у Копані. Блоки різали лише кам’яними знаряддями. Вапняний цемент використовувався для створення форми бетону та іноді використовувався як розчин, як і звичайна глина. Зовнішні поверхні облицьовували ліпниною і прикрашали рельєфним різьбленням або об’ємною скульптурою. Стіни також можуть мати тонкий шпон з тесаних плит, розміщених поверх бутового ядра, характерного для будівель у регіоні Пуук. Стіни в будівлях майя зазвичай прямі та створюють гострі кути, але помітна особливість спостерігається в Будинку губернатора Ушмаля (10 століття н. е.), зовнішні стіни якого нахиляються назовні, коли вони піднімаються. Тоді весь зовнішній вигляд був покритий штукатуркою та пофарбований у яскраві кольори, особливо червоний, жовтий, зелений і синій. Внутрішні стіни часто прикрашали фресками із зображеннями битв, правителів і релігійних сцен. Типовими були мансардні дахи, що наслідували схилим солом’яним покриттям більш скромних дерев’яних і плетених помешкань більшості населення.

Найдавніші монументальні споруди майя походять з регіону Петен, як-от піраміда І століття н. е. в Уашактуні, і являють собою низькі піраміди зі сходинками з усіх чотирьох боків, що піднімаються до верхньої платформи. Пробоїни на платформах вказують на те, що там колись стояли надбудови зі матеріалу, який швидко псувався. Навіть на цьому ранньому етапі будівлі будували за точними планами відповідно до таких подій, як зимове та літнє сонцестояння та рівнодення. Крім того, контур структур, якщо дивитися зверху, також був навмисним і міг утворювати або нагадувати гліфи Майя, наприклад, завершення та час. Багато споруд було побудовано спеціально для вшанування завершення важливих періодів часу, таких як 20-річний катун.

Данило Ігнатенко

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.