Апостол і євангеліст Лука

 Лука – один  із  сімдесяти  апостолів обраних  на служіння  Господом Ісусом Христом.

Народився    І ст. н.е. у місті Антіохія (Туреччина)  , в  родині  язичників. Навчався елліністичної філософії,  вправлявся у лікарській справі, займався іконописом.  Добре засвоїв  єгипетську та грецьку мов. Його  вважають  одним із сімдесяти  апостолів,  що були  обрані  Ісусом Христом  для  особливої  місії – проповіді   Святого Євангелія ,  поширення  християнської  віри.

Прибув  до Палестини, в якій  отримав  науку Христову,  розум якої  перевищував  еллінські   та  єгипетські  училища.  Після  страждань Христа Спасителя  і  хресної  смерті , апостол  Лука  довго  переживав  втрату  Сина Божого, проливаючи свої сльози за Спасителем.

Невдовзі  плач  Луки було  змінено  великою  радістю, оскільки зустрівся  з  воскреслим Христом  по дорозі  в місто Еммаус, йдучи і розмовляючи   разом  з апостолом Клеопою, з яким під час  переломлення  хліба  впізнав  Господа.  Приймає  участь у другій місіонерській  подорожі  апостола  Павла.  Разом із  ним  переймає  усі труднощі  та випробування  в апостольському служінні.  Після  мученицької  смерті  апостола  Петра і Павла  в Римі,  прибув  у  східні  країни – Ахайю (Греція), Лівію, Єгипет, Фіваїду  з метою духовного  просвітництва.  Здійснює  посвячення  Авілія  і ставить  його єпископом  в місті Олександрії.

В провінції  Беотії  звершує хіротонію  священиків  та дияконів,  зцілює  хворих ,  багато  працює  задля  добробуту  церкви, спасіння,  збереження віри.  Займається  поширенням  християнського  вчення  серед жителів  Фів  (Греція).  У 84 році після Різдва Христового   приймає  мученицьку  смерть  за віру Христову, будучи повішеним  на оливковому  дереві.  Його  тіло  було  поховано   у  Фівах,  де  відбувалися непоодинокі випадки  зцілення  людей, які страждають  недугою сліпоти.  Ковчег   зі святими мощами  апостола Луки  допомагає людям з різними хворобами,  які  за своїми  молитвами  отримують зцілення.

В часи  правління   Констанція – сина візантійського  імператора Константина Великого,  ковчег з мощами святого  апостола і євангеліста  Луки  зі співом  псалмів та церковних було  урочисто  внесені   в  Константинополь.   Хворий  і зовсім прикутий до  ліжка скопець  Анатолій,  який  повністю витратив  кошти на лікарів, почув   про  мощі  святого.  Помолившись до нього,   звелів  вести  його  за ковчегом з мощами.  Підійшовши до  нетлінних  останків   апостола Луки з  вірою  – одужав, дякував за повернене  фізичне здоров’я  святому.   Ніс  ковчег  з  мощами  євангеліста  Луки  зі страхом Господнім  і переповненою духовною радістю до  місця  його  покладання  в церкві  святих  апостолів Андрія і Тимофія під престолом.

Апостол і євангеліст Лука  є автором писемних  праць: Євангелія і Книги Діянь святих апостолів (написані в 62-63 роках після Р.Хр.),  йому  належать  ікони  із зображенням  ,  Богородиці з  Дитям та інших ікон Богородиці.  Згідно церковного  передання Богородиця, побачивши  натхненну працю іконописця Луки, сказала: «Благодать  Народженого із Мене і моя буде з цими іконами».  Крім того  ним   була написана на дошці  ікона святих  первоверховних апостолів Петра і Павла.

Пам’ять  апостола  і  євангеліста  Луки   вшановується   православною  церквою тричі: 5 травня, 31 жовтня  та 17 січня,  а католицькою – 18 жовтня.

Богдан  Стрикалюк

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.