За повідомленням інформаційного медіа порталу «Christian Today», під час проведення археологічних робіт у 160 км на північ від Анкари (Туречиина) вчені-історики та археологи виявили один з найдавніших храмів в цьому регіоні, який за історичним хронотопом датується серединою V століття.
Храм, який попався в очі дослідницькій групі вважається одним з найдавніших в Малій Азії на території сучасної Туреччини. Вважається, що християнський храм прикрашав античне місто Адріанополіс, який нині похований під сучасними будівельними конструкціями в районі Стамбулу міста Ескіпазар. Як сказано у інформресурсі «InVictory», ретельне вивчення історії цього храму має пролити світло на монастирську архітектуру традиції 1500-літньої давності.
Турецький науковий співробітник археологічного факультету Карабукського університету Ерсін Келікбаз, зазначив, що у храмі виявлені зображення річок описаних у тексті Біблії, зокрема, Геон, Фісон, Тигр і Євфрат.
Історична знахідка, що датується серединою V століття є унікальним явищем, оскільки це один із перших храмів на теренах причорноморського побережжя. З цього приводу Ерсін Елікбаз підкреслює, що беручи до уваги відомі історичній науці закономірності розвитку храмової архітектури в Анатолії, «можна з впевненістю стверджувати, що храм один з найдавніших релігійних споруд в Анатолії та регіоні в цілому».
Окрім знайденого храму, археологи матимуть чудову нагоду віднайти місце локації інших храмів та монастирів. У рукописах святого Стілоса Альпіуса згадується про існування жіночого і чоловічого монастирів. Як каже Елікбаз, «в ході наших розкопок ми маємо чудову нагоду встановити точне місце розташування цих монастирів і інших храмів. Знайдений храм розташований в ключовому місці стародавнього міста, має близько 20 метрів в довжину, а його багата підлогова мозаїка виконана з високоякісним мистецтвом».
За словами археолога, колишнє античне місто Адріанополіс, де відбувались дослідження, мало в той час дуже велике значення для молодого християнського світу.
Нагадаємо, що місто Адріанополіс донині вважається найважливішим античним містом в Чорноморському регіоні, археологічні дослідження якого тривають з 2003 року.
На сьогодні археологам вдалося дослідити 14 громадських будівель в місті, в тому числі дві античних лазні, два храми, фортифікаційні споруди, скельні усипальні, театр, віллу вельможі, а також інші будівлі і споруди, в тому числі релігійні, передає «InVictory».