Крім печерних малюнків, період палеоліту може похвалитися багатим розмаїттям скульптур і переносного мистецтва (невеликі предмети, які можна було переносити з місця на місце). Роботи цього періоду включають зображення людської форми, особливо кілька статуй «Венери» із зображенням жінок зі збільшеними грудьми, стегнами та лобком; такі тварини, як лев, вирізаний зі слонової кістки мамонта, знайдений у печері Фогельгерд у Німеччині (40 000 років); і складні істоти, такі як «людина-лев» з Холенштайна-Штаделя (40 000 років).
Оскільки найдавніші люди не жили в осілих громадах, їхні тривимірні витвори мистецтва мали бути достатньо малими, щоб носити їх з собою, коли вони подорожували з місця на місце. Ранні люди також мали доступ лише до найгрубіших і найпростіших інструментів, таких як шматки кременю, які вони використовували для обробки відносно міцних матеріалів, таких як слонова кістка. Копітка робота, яку доклали до створення цих предметів, підтверджує переконання, що вони мали велике значення для доісторичних людей.
Існує багато різних теорій щодо того, чому портативні витвори мистецтва створювалися в епоху палеоліту. За словами К. Кріса Герста, «у середині двадцятого століття археологи та історики мистецтва чітко пов’язували переносне мистецтво з шаманізмом. Вчені порівнювали використання портативного мистецтва сучасними та історичними групами та визнали, що переносне мистецтво, зокрема фігурна скульптура, часто пов’язані з фольклором і релігійними практиками». Херст продовжує міркувати про інші теорії, зазначаючи, що, хоча «духовний елемент цілком міг бути залучений до портативних предметів мистецтва… з того часу археологи та історики мистецтва висунули ширші можливості». До них відноситься ідея «портативного мистецтва як особистої прикраси, іграшок для дітей, навчальних засобів або об’єктів, що виражають особисту, етнічну, соціальну та культурну ідентичність».
Скульптури та портативне мистецтво епохи палеоліту свідчать про різноманіття творчих виявів ранніх людей. Вони створювали витвори мистецтва вирізані з кісток мамонта, та складні скульптури, щоб нести їх з собою під час подорожей. До наших днів існують різні теорії щодо призначення цих витворів, від шаманізму до особистої прикраси чи вираження соціальної та культурної ідентичності.
Альона Дмитрук