Витонченість філософії Канта виражається насамперед у тому, що об’єднавши всі схоластичні докази буття Божого в три філософські позиції: телеологічну, онтологічну і космологічну – він з одного боку довів їх повну абсурдність, а з іншого – визнав абсолютну необхідність віри в Бога для морального розвитку суспільства . Своєю критикою Кант зруйнував докази Фоми Аквінського.
Деякі з сучасників філософа, особливо богослови, різко негативно ставилися до його робіт. У філософських колах існує думка, що теологи своєрідно помстилися Канту, після його смерті приписавши йому ідею морального доказу Божого буття, що ні в якій мірі не відповідає дійсності.
В наукових колах творчість Канта ставлять в один ряд з Платоном і Аристотелем.
Згідно з поглядами Канта на правове громадянське суспільство є головною метою розвитку людства.
Один з його політологічних опусів «До вічного миру» вперше визначив культурні та філософські основи нинішньої єдності сім’ї європейських народів і деяких принципів міжнародної політики. Думки Канта актуальні і в наші дні. Філософ говорив про неправомірність використання державних позик для ведення війни, про те жодна держава не має права втручатися в політичний устрій іншого і, нарешті, про те, що ознакою цивілізованого світоустрою, є відсутність у держав регулярних армій.
Не багато хто знає і те що, що Кант займався дослідженням і наукових проблем, висловлюючись сучасною мовою, проривних питань. В одному зі своїх праць Кант висунув гіпотезу зародження Сонячної системи з скупчення газів в космічному просторі. Кант є автором теорії походження людських рас. Як натураліст – він вивчав фізичні властивості припливних явищ в океані.
Крім того, Кант вперш за все, великий філософ, і його приватне життя викликає інтерес цікавими фактами. Біографія Канта різноманітна подіями. Він мало подорожував і жив розміреним життям. Кант з дитинства був слабкий здоров’ям і розробив для себе найжорстокіший гігієнічний режим. Наприклад, він їв всього один раз в день.
У житті він був настільки пунктуальний, що під час прогулянки городяни звіряли по ньому годинник. Сталість, втім, іноді брала химерні форми. Працюючи у себе вдома, філософ, мав звичку періодично відривати погляд від письмового столу і дивитися на шпиль церкви, що виднілася з його вікна. Згодом розрослися дерева в сусідському дворі закрили звичний вигляд. Поважаючи великого співвітчизника, господар вирішив спиляти верхівки, покалічивши дерева, і тим самим повернути спокій і широту думки прославленому метафізику
Кант дотримувався цнотливого способу життя, він ніколи не був одружений. Його педантичність стала приводом численних анекдотів. Одна з історій про нього оповідає, що студенти нібито, запросили свого викладача в бордель. Повернувся з борделю Канта, попросили поділитися враженнями, на що той відповів: «Безліч суєтних дрібних рухів».
Будучі людиною високих моральних ідеалів і глибокого інтелекту Кант, іноді виявляв етнічні забобони, зокрема антисемітизм.
Великий філософ був похований в професорської усипальниці, і про його могилу надовго забули. Тим більше, що в 1809 році склеп був знесений і на його місці спорудили галерею для прогулянок. У 1880 році останки великого філософа знайшли ледь не на сміттєзвалищі, що донині викликає суперечки в їх ідентифікації.
Одна з найяскравіших думок Канта може бути хорошим девізом для кожного з нас: «Май мужність користуватися власним розумом».
Арно