Вашингтон вступає в суперечку з Пекіном з приводу містичного обряду пошуку спадкоємця духовного лідера тибетців. У Палату представників Конгресу США внесено білль про покарання тих китайських чиновників, які можуть втрутитися в процес відбору майбутнього первосвященика. Законодавці вимагають також відкрити консульство США в Тибеті. Цьому демаршу передувало схвалення Сенатом законопроекту про санкції проти функціонерів КПК, які причетні до арештів уйгурів в Сіньцзяні. У КНР розцінюють дії американських законодавців як замах на суверенітет країни.
Білль, якщо отримає схвалення як на Капітолійському пагорбі, так і у Білого дому, заборонить Пекіну відкривати нові консульства на американській землі до тих пір, поки Вашингтону не дозволять створити своє дипломатичне представництво в Лхасі, столиці Тибетського автономного району. Закон «зміцнить підтримку з боку США тибетського народу, який бореться за права людини, релігійну свободу і справжню автономію», – заявив член Палати представників Джеймс Макговерн, який вніс законопроект.
Документ також проголошує, що реінкарнація Далай-лами – це релігійне рішення, яке повинен приймати тибетський народ. А китайські чиновники, які втрутяться в процес пошуку і затвердження його спадкоємця, повинні бути покарані. Як зазначає газета Taiwan News, білль висунули депутати обох палат.
Традиційно спадкоємця знаходять послушники, керуючись знаками понад і своїми баченнями. Але в 2011 році МЗС Китаю заявив, що тільки уряд Пекіна може контролювати процедуру призначення Далай-лами. Ніякий інший кандидат не буде визнаний. Таким чином, проблема знайшла геополітичне звучання.
Далай-лама відмовився від поста глави уряду Тибету у вигнанні. Він більше не політичний лідер. І зараз, як і раніше, повторює, що зовсім не виступає за незалежність Тибету. Хоче, щоб цього краю надали справжню автономію. Проте в Пекіні продовжують називати його розкольником і сепаратистом.
Правозахисники і емігрантські організації тибетців в США спонукають конгресменів прийняти жорсткі закони і домогтися, щоб питання про придушення релігійних свобод перед Китаєм поставила адміністрація президента Дональда Трампа. Причому в Конгресі обговорюється не тільки тибетський білль, але й пропозиції накласти санкції на Пекін за переслідування мусульман в Сіньцзяні, за кроки, спрямовані на те, щоб урізати автономію Гонконгу.
Джерело: Газета Независимая