Фільм “Ной” (Noah) 2014. Авторське бачення біблійної історії

В 2014 році Даррен Аранофскі зняв фільм «Ной».

Кіно не планувалося, як детальна екранізація біблійної історії. Режисер створив твір по мотивах епізодів Книги буття (Старий Заповіт). Він додав до фільму значну долю драматизму, сюжетних поворотів, які відрізнялися від оригіналу і т.д. Праведник і пророк Ной шанується в всіх аврамістичних релігіях: іудаїзм, християнство, іслам. Незважаючи на підкреслене авторське бачення біблійної розповіді. Багато країн піддали це кіно цензурі. Заборонили його показ: Малайзія, Індонезія, Пакистан, Катар, Бахрейн, Єгипет, Китай. Папа римський Франциск одобрив «Ноя» на особистій аудієнції з головний актором – Расселом Кроу.

Даррена Аранофскі не тільки був режисером, але і сценаристом. В творенні сценарію брав участь Ері Хендел, який раніше працював з Аранофскі над фільмом «Фонтан». Кіно має свої плюси і мінуси. Невдалими рішеннями були: занепалі ангели у вигляді кам’яних гігантських трансформерів, неясні флешбеки, які заважали цілісності «Ноя», дивний побут, одяг людської допотопної цивілізації, а також сцена з вогняним мечем, яка так і не повторилася, та не була пояснена. Деякі актори не надто зжилися з своїми персонажами, сумнівним здається фрагмент  видінь (галюцинацій) від оригінального напою.

Операторська робота Метью Лібатіка здійснена вдало. Музика від Клінта Менселла підібрана добре, візуальні ефекти також допомагають зануритися в історію. Рассел Кроу, який грає Ноя, демонструє шекспірівську гру. Його персонаж нагадує Гамлета, трагічності режисер додав, помістивши в кіно біблійні елементи з сюжету про праведника і пророка Авраама. Вибір головного героя показує його протиріччя і сумніви. Він не настільки праведний, як його біблійний прототип, а Бог до нього говорить в снах, натяками.

Гріховність допотопної цивілізації показується через бажання людини підкорити собі подібних. Даррен Аранофскі бачить проблему в агресії. Його повідомлення світові таке – ненависть губить в нас все людське. Вона разом  з жадністю, егоїзмом веде до ненависті. Уважний глядач зауважить в «Ноєві» пропаганду веганства, критику м’ясоїдів, екологічні проблеми. Потоп був наслідком за погане поводження людей один з одним і їхнє насильницьке ставлення до природи. Це хотів нам показати Даррен Аранофскі, вийшло в нього не щедеврально, але спроба зараховується. Тому головне, що хотів продемонструвати в фільмі режисер, не гігантське цунамі, а моральна сторона. Бережіть природу, робіть один одному добро, тоді апокаліпсис омине нашу цивілізацію.

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.