Йога – це психо-фізичні практики (пози, дихальні вправи), релігійні, містичні практики. З санскриту вона перекладається, як звязок тіла і розуму (духу), походить від слова йудж чи йоудж. Вона згадується в індійських філософських текстах: Упанішади, Бгаґавад-ґіта. В 21 столітті найбільше відома хатха йога. Згодом поширилися йога спорт, йога фітнес тощо. З 2015 року 21 червня відзначається міжнародний день йоги.
Приблизно в II-IV столітті до нашої ери виникла філософська дисципліна йога. В цей період знаходимо писемний текст Йога сутри від Патанджалі. Філософська йога проіснувала недовго, а йогічні практики продовжують існувати і зараз. Серед них популярні: крія йога, кундаліні йога, мантра йога, Сахаджа йога, йога нідра. Дослідники виділяють: раджу йогу, карму йогу, бхакті йогу, джняну йогу.
Раджа (королівська) йога – це містичний шлях для надзвичайного розвитку психіки (в більшості випадків ігноруючи тіло). Раджа йогами, або раджа йогинами були індійські мислителі: Рамакрішна, Свамі Вівекананда, Шрі Ауробіндо, та ін. Карма йога (йога діяння) – це спосіб життя, який полягає в тому, щоб в своїй спеціальності діяти безкорисно. Джнана йога (йога знання) – це правильне знання тіла і духу. Бхакті йога (йога любові) – це релігійна практика, яка полягає в служінні людям і особистому Богові, поширена в індуїзмі.
Хатха йога – це психо-фізична практика, яка виникла в Індії і поширилася всім світом. В цій школі існують йогічні трактати: «Хатха йога прадіпіка», «Гхеранда самхіта», «Шива Самхіта». Про йогу, як містичний шлях чи філософію згадував філософ Артур Шопенгауер. Про неї писали езотерики: Олена Блаватська, Рудольф Штайнер, Ані Безант та ін. Йогу, як унікальну психо-фізичну практику для оздоровлення, вдосконалення тіла, досягнення довголіття презентували Заходу учні індійського йога Тірумалая Крішнамачарьї.
Хатха йога не вимагає целібат (заборона вступати в сексуальні зв’язки), не заохочує залишатися аскетом на все життя, йти в гори, медитувати довгі роки в печері. Студенти Крішнамачарьї: Індра Деві, Паттабхі Джойс, Айенгар – зробили хатху йогу популярною в світі. Ці троє прожили більше 90 років. Вони перегнали по живучості всіх містиків. Перша померла, коли їй було 102 роки (2002 р.), другий – загинув, як йому виповнилося 93 рік (2009 р.) Останній дожив до 95 років (відійшов в 2014 р).
Йога критикується різними релігійними фанатиками. Насправді хатха йога є одним з кращим методів для оздоровлення, хорошого настрою, людського вдосконалення, довголіття. Асани (йогічні пози), пранаяма (дихальні вправи) – стали невід’ємними частинами в фітнесі, бойовому мистецтві, спорті і т. д. Оздоровлюючий вплив такої йоги на людський організм доведений науковцями. Йога – це дійсно унікальний подарунок від Індії всім людям будь-якої національності та релігії.