25 квітня 2018 року на офіційному порталі з боку представників американських конгресменів опубліковано звернення до Державного американського департаменту з приводу стурбованості антисемітськими настроями на теренах Східної Європи. Згідно зі змістом авторського колективу 50 конгресменів США, найвиразнішими загостреними формами, що відображають чіткі ознаки антисемітизму названо спотворення фактів Голокосту, історії переслідування євреїв, а також механізмів державницької політики Ізраїлю.
Очільники державного департаменту США закликали українські та польські уряди припинити поширювати деінформацію щодо Глокосту, нацистських колоборантів.
Автори листа висловили сподівання, що Сполучені Штати повинні наполегливо вимагати скасування відповідних законів – в Польщі про національну пам’ять, а в Україні – про визнання армій ОУН-УПА, в якості борців за незалежність.
“У цьому році Варшава прийняла закон, який робить кримінальним злочином згадка про те, що Польща брала участь у Голокості. Закон, який був правильно розкритикований Державним департаментом уряду Ізраїлю і іншими, супроводжувався сплеском антисемітської риторики”, – йдеться у тексті звернення.
Підкреслюють, що прийняття в Україні закону про героїзацію ОУН-УПА не викликало резонансу в світі, в тому числі і в США. Також звертають увагу на ряд заходів Українського інституту національної пам’яті в підтримку УПА. В свою чергу національні товариства України запевняють, що форма листа конгресменів, в якому українських героїв та націоналістів обвинувачують у антисемітському політичному векторі є не більше ніж провокація, яка за собою не має жодних підстав. Українські націоналісти переконані, що кожна нація має суверенне право на власних героїв і на своє розуміння історичних аспектів минувшини. Не виключення цьому постає і єврейська національна складова з її особливим місцем в історичному процесі. Тому усі спроби заперечити роль ОУН-УПА в державотворчих процесах означає лише стати на московський бік в прочитанні ретроспективних подій дивлячись крізь призму російсько-української війни.
Держдеп США закликали описати дії, які відомство вживає в роботі з Польщею, Україною та іншими країнами регіону по боротьбі з ростом антисемітизму, запереченням і спотворенням Голокосту. Крім цього, автори листа-звернення просять призначити Спеціального посланника з моніторингу та протидії антисемітизму, а також надати його офісу все необхідне для роботи.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Ізраїлі заявили про збільшення в 2017 році кількості антисемітських випадків в Україні. Йдеться в тому числі про десятки актів вандалізму відносно меморіалів, музеїв і синагог.