Печерне мистецтво (або палеолітичне мистецтво) — це широкий термін для найдавніших відомих творів мистецтва в історії людства. Ця течія, мабуть, найбільш відома сьогодні завдяки малюнкам, знайденим на стінах багатьох доісторичних печер, багатих зображеннями тварин, людських фігур і форм, які є поєднанням людини та звіра. Традиція печерного мистецтва включає також рельєфне різьблення і переносні скульптурні предмети. Мистецтво, створене нашими найдавнішими предками, на певному рівні є для нас чужим і глибоко таємничим, але все ж воно служить нагадуванням про спільне людство, яке ми поділяємо з його творцями. Воно рідко перестає засліплювати та вражати своєю ретельністю деталей, абстрактними жестами та багатим простором для фантазії щодо його значення та походження.
Досягнення
- Мистецтво, створене в епоху палеоліту, є єдиним документом, який залишили нам доісторичні люди про своє життя. З цієї причини воно водночас життєво важливе і просякнуте таємницею, без письмових записів, які б його супроводжували чи пояснювали. Археологи, історики та вчені протягом століть намагалися розшифрувати мотиви печерного мистецтва, але все, що ми можемо з упевненістю припустити, це те, що ці зображення та предмети мали велике значення, враховуючи час, витрачений на їх створення, особливо враховуючи кочовий спосіб життя, який відбувався у цю епоху.
- Мистецтво палеоліту зустрічається по всьому світу і на всіх континентах, крім Антарктиди. Однак найбільш досліджені та відомі приклади прийшли з Європи. За словами археолога Бруно Давида, печерне мистецтво Франції та Іспанії «отримало особливо великої слави за останнє століття, захоплюючи уяву широкої публіки, а також привертаючи увагу археологів».
- Мистецтво палеоліту створювалося з обмеженими матеріалами, доступними на той час. Це включає природні пігменти, такі як охра та деревне вугілля, нанесені на стіни печер за допомогою рослин або рук художників як пензлів. Суміші та порошки також видували на стіни через трубки, схожі на очерет, або за допомогою рота, тоді як портативні предмети часто вирізали з бивнів тварин, таких як бивні мамонтів, за допомогою шматочків кременю чи каменю.
- Існують ключові відмінності між традиціями печерного мистецтва різних регіонів, припускають різні функції чи впливи печерного мистецтва залежно від географії. Європейські зображення, наприклад, рідко коли зображують людину і майже завжди зображують тварин. Більшість зображень людини зустрічаються на інших континентах, особливо в Африці та Австралії.
Печерне мистецтво, у будь-якому випадку, зіграло важливу роль у розвитку теорій про психічну еволюцію в ранній історії людства. Бруно Девід зазначає, що «печерне мистецтво, як закопані портативні об’єкти, такі як особисті прикраси, так і малюнки на скельних стінах, відіграє ключову роль у наукових дебатах щодо ступеня, до якого когнітивний модернізм розвинувся разом із біологічним модернізмом або незалежно від нього. Одна з причин це те, що мистецькі вирази є «проксі» для естетично навантажених форм репрезентативної поведінки, для здатності симулювати та мислити абстрактними способами, які також впливають на відчуття привабливості».
Альона Дмитрук