Зародження грецької архітектури датується VIII-VII століттями до нашої ери, коли з’явилися перші храми, театри, та агори. Золота епоха грецької архітектури припадає на V-IV століття до нашої ери, коли було побудовано такі шедеври, як Парфенон та Ерехтейон на Акрополі в Афінах.
Найбільш відома грецька архітектура своїми храмами, що використовують прямокутну конструкцію, обрамлену відкритими з усіх боків колонадами, грецька архітектура підкреслювала формальну єдність.
Греки розвинули три ордери – доричний, іонічний і коринфський, – які стали частиною основного архітектурного словника Риму, а згодом і більшої частини Європи та Сполучених Штатів. Розвинене в різних частинах Греції та в різні часи, відмінність між ордерами в основному базується на відмінностях між самими колонами, їхніми капітелями та антаблементом над ними. Доричний ордер є найпростішим, у ньому використовуються гладкі або рифлені колони з круглими капітелями, тоді як елементи антаблементу додають складніший декоративний елемент над простими колонами. Іонічна колона використовує «волюти», що від латинського слова означає «сувій», як декоративний елемент у верхній частині капітелі, а антаблемент спроектовано так, що розповідний фриз продовжує довжину будівлі. Пізньокласичний коринфський ордер, названий на честь грецького міста Коринф, є найбільш декоративним, використовує витончено різьблені капітелі з мотивом листя аканта.
Спочатку грецькі храми часто будували з дерева, використовуючи своєрідну конструкцію стовпів і балок, хоча все частіше використовували камінь і мармур. Першим храмом, повністю побудованим з мармуру, був Парфенон (447-432 рр. до н. е.). Грецька архітектура також започаткувала амфітеатр, агору або громадську площу, оточену колонадою, і стадіон. Римляни присвоїли ці архітектурні споруди, створивши монументальні амфітеатри та змінивши агору на римський форум, велику громадську площу, яка містила сотні мармурових плит.
Грецька архітектура залишається невичерпним джерелом натхнення для сучасних архітекторів та дизайнерів. Її простота, елегантність та гармонія знаходять відображення в багатьох архітектурних концепціях сьогодення.
Альона Дмитрук