У психології та біології стрес визначають як будь-який зовнішній чи внутрішній чинник, що викликає реакцію організму. У багатьох випадках стрес сприяє виживанню, оскільки змушує організми адаптуватися до швидких змін у навколишньому середовищі. Наприклад, у відповідь на надзвичайно спекотну або суху погоду рослини запобігають втраті води, закриваючи мікроскопічні пори, які називаються продихами, на листках. Однак, коли реакція організму є неадекватно. або коли стрес надто сильний, це може призвести до захворювання або смерті організму. Такий стрес називають дистресом.
Види стресу
Стрес може бути гострим, хронічним або травматичним.
Гострий стрес виникає у відповідь на безпосередню небезпеку, що активує реакцію «боротьби або втечі» симпатичної нервової системи. Прикладами гострого стресу є уникнення автомобільної аварії або переслідування собакою.
Хронічний стрес характеризується постійною присутністю джерел розчарування або тривоги, з якими людина стикається щодня. Неприємна ситуація на роботі, хронічна хвороба та жорстоке поводження в дитинстві чи дорослому житті є прикладами факторів, які можуть спричиняти хронічний стрес.
Травматичний стрес виникає у відповідь на загрозливу для життя подію, яка викликає страх і безпорадність. Торнадо, пожежі та війни є прикладами подій, які можуть спричинити травматичний стрес; ці події іноді призводять до розвитку ПТСР.
Фізіологічні та психологічні наслідки стресу
Гострий стрес викликає вивільнення катехоламінів (адреналін, норадреналін, кортизол) з надниркових залоз, що готує організм до негайної реакції на небезпеку (підвищення частоти серцевих скорочень, збільшення доставки кисню до мозку, розширення кровоносних судин у скелетних м’язах, підвищення рівня глюкози в крові).
Хронічний стрес. Постійна стимуляція реакції «боротьби або втечі» призводить до довгострокового виробництва катехоламінів, що може викликати гіперглікемію, що може призвести до діабету II типу, та гіпертензію (високий кров’яний тиск), що призводить до серцево-судинних захворювань. Хронічний стрес також може пригнічувати імунну функцію, що підвищує ризик захворювання.
Психологічні зміни
– Зміни у когнітивних та інших психічних процесах, що можуть призвести до поганої концентрації, перепадів настрою, збудження, депресії та тривоги.
– Тривале вивільнення кортизолу може спричиняти збільшення ваги, особливо через накопичення надлишкового абдомінального жиру.
Стрес є складним явищем, яке має різні форми та причини, і може нести собою серйозні наслідки для фізичного та психічного здоров’я людини. Розуміння різних типів стресу та їхніх наслідків є важливим для розробки ефективних стратегій подолання та лікування цього розладу.
Данило Ігнатенко