В ім‘я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Христос Воскрес!
Улюблені у Христі брати і сестри!
Чому церква святкує день Переполовення П‘ятидесятниці і з якою важливою подією у священній історії Нового Завіту воно пов‘язано. Сама ж назва традиційно встановленого свята підказує нам, що це є середина – від Пасхи (Великоднем) до П‘ятидесятниці (Трійці) 50 днів. Його назву запозичено Святою Церквою зі Святого Євангелія від Івана.
У ньому йде мова про те, що Господь наш Ісус Христос на третій рік Свого земного служіння перед Богом та людьми увійшов до Єрусалимського храму навчати народ євангельської науки.
Для іудеїв це була особлива історична дата, оскільки нагадувала їм про визволення від єгипетського рабства, сорокарічну подорож пророка Мойсея по пустелі, перебування євреїв в кущах, які ознаменували утверджений Богом нерукотворний храм Господній на Синайській горі. Саме ж свято продовжувалося вісім днів, де перший та останній є святими. Цей обряд по суті став для євреїв знаменням урочистого виливання води (благодаті Святого Духа).
Вода життя виливається на вірних, проте ніхто не приймає її. Але благодать Божа поширюється на всіх. Тому Христос Спаситель показує Себе усім як Месію, заступником людства, Законодавцем, Єдиносущним Отцеві. Син Божий Своїм вченням передбачає близький час зішестя Святого Духа на апостолів. Таким чином свято Переполовення стає появою сили Божої та мудрості Христової, Месії, Який послав Духа Святого. Варто також сказати, що Переполовення П’ятидесятниці вважається давнім християнським святом. Про саме свято свідчать отці Східної Церкви, зокрема Іоан Золотоустий, Анатолій Константинопольський, Андрій Критський, Іоан Дамаскін та християнський подвижник Феофан Сповідник. Урочисто і торжествено воно оспівується у духовних піснеспівах новозавітної церкви, у якій єдиними устами і серцем підноситься вгору до Отця Небесного.
Тому, згадуючи освячення води в купелі Силоаму та вчення Христове у П’ятидесятницю, яка уподібнюється спасінню, життю, мудрості; Церква Христова після завершення богослужіння звершує чин малого освячення води, тим самим напоюючи душі спраглих християн благочестивими потоками води живої . То ж нехай Господь подає благодать Святого Духа усім духовно спраглим, освячує на нове життя з Богом усіх, хто з вірою та страхом Божим приступають до Нього. Амінь.
Христос Воскрес!
Ієрей Богдан (Стрикалюк)