Нещодавно на телевізійному ток-шоу «Гра в класику» телеканалу ZIK відомий український релігієзнавець та філософ Андрій Юраш в прямому етері розповів про стан релігійної свободи в українському законодавстві.
Як сказано у інформаційному порталі телемережі «ZIK»», відповідно до нього, українське держава має лише мінімальні можливості аналізу стану справ, що відбувається при реєстрації релігійних громад.
Андрій Юраш зазначив, що міжнародні експерти вважають Україну державою з найбільш лояльним законодавством щодо релігії. « Це така американська модель, тобто кожна громада самостійно реєструється… декларує свою приналежність до певного релігійного центру, сама визначає, як її існувати », – зазначив Андрій Юраш.
Відповідно до діючого законодавства, держава має лише мінімальні можливості аналізу того, що відбувається при реєстрації, і фактично не впливає на подальші дії праці та культової діяльності релігійної організації.
В інтерв’ю телеканалу, релігієзнавець окреслив специфіку призупинення діяльності релігійної організації. За його словами, іншого варіанту, як в судовому порядку українське законодавство не пропонує для того, щоб припинити діяльність релігійної громади. Прецедентом до таких дій може бути лише тоді, «коли існує загроза національної безпеки, особистого здоров’я громадян або є порушується питання моралі», – наголосив Юраш з посиланням на «InVictory».
Практика вказує на те, що траплялись дискусійні питання стосовно діяльності окремих релігійних громад. Наприклад, у 2013-му році в Черкаській області була зареєстрована громада« Божичі», яку тамтешні жителі назвали «сатанинською». Однак, начальник відділу Міністерства культури по справах релігії назвав її діяльність «практикою магічних ритуалів». Чітких юридичних механізмів, які б перешкодили діяльності вищезгаданої спільноти немає.
Звідси випливає, що українська держава взаємодіючи з релігійними громадами, що мають статус юридично навіть не виробила механізм того, як це все реалізувати.
Слід відзначити, що Міністерство закордонних справ України підтримуватиме ініціативу спільну з релігійними організаціями щодо розвитку військового капеланства. Громадська рада підтримала проголошення 2018 року – роком Божого Слова і заходи спрямовані на реалізацію біблійних читань, але й втіленням біблійних цінностей в практичне життя українців.
Нагадаємо, нещодавно президент США Дональд Трамп провів молитовний сніданок разом з українською делегацією і підкреслив, що біблійні цінності сформували потужну американську державу; такий же духовно-просвітницький вектор є сьогодні альтернативою і для України.