Луо — одна з великих етнічних груп, що проживає в рівнинній місцевості біля озера Вікторія на західній частині Кенії та північній частині Танзанії. З населенням понад чотири мільйони осіб, луо становлять четверту за чисельністю етнічну групу в Кенії після кікую, лух’я та календжин. Їхня мова належить до нілотських мов нілосахарської мовної сім’ї.
Традиційний спосіб життя
Луо традиційно займаються рибальством, землеробством та скотарством. Вони вирощують різноманітні культури, зокрема кукурудзу, просо та ямс, і утримують велику рогату худобу, яка має значення як для їжі, так і для соціального статусу. Луо також зустрічаються як сільськогосподарські робітники та орендарі, а також міські робітники в різних регіонах Східної Африки.
Соціальна організація
Традиційно кожна група луо є автономною політичною одиницею, що контролюється домінантним кланом або родоводом. Сегментарна лінійна структура, на якій базується організація та кооперація в суспільстві луо, не передбачає конкретного офісу або начальника. Замість цього, політична і соціальна структура організована навколо роду та територіальних одиниць.
Релігійні вірування
Традиційно вони вірили в верховного творця, якого вони називали Ньясі (Nyasaye), і мали сильний культ предків. Релігійна система луо включала поклоніння предкам і ритуали, що пов’язані з вшануванням духів предків.
На початку XXI століття більшість луо перейшли до християнства, але деякі традиційні вірування та практики все ще зберігаються. Християнство стало важливою частиною їхньої культурної ідентичності, і багато традиційних практик були інтегровані або адаптовані в нові релігійні контексти.
З часом соціально-економічна структура луо змінилася через міграцію, урбанізацію та економічні зміни. Вони активно беруть участь у різних секторах економіки, від сільського господарства до міських професій. Ці зміни, разом із процесами модернізації та глобалізації, вплинули на традиційний спосіб життя луо, проте багато з них зберігають свою культурну спадщину та ідентичність.
Данило Ігнатенко