2 травня 2018 року у бельгійській столиці під час роботи конференції присвяченій військовій інтервенції проти суверенітету та адміністративно-територіальній цілісності України, духовний лідерУкраїнської православної церкви Київського патріархату патріарх Філарет мав нагоду у власному виступі охарактеризувати усі деструктивні наслідки російської міліарної експансії на Україну, а також можливі подальші негативні наслідки для європейської політики. Патріарх Філарет наголосив, що російська агресія – це не лише питання збереження української автентичності та державності, але й європейської безпеки.
«Завдяки мудрості українського народу, на яку не розраховував агресор, він не захопив Україну, таким чином врятовано Європу, бо якби агресор захопив Україну, він би не зупинився і пішов на Польщу, Прибалтику і далі» – зауважив священнослужитель.
В якості аргументованого підтвердження власних міркувань, духовний лідер православних українців проаналізував феномен російсько-української гібридної війни, яка містить в собі елементи ксенофобії, насилля і породжує страждання українського народу, дестабілізації економічного та соціального життя. Патріарх наголосив, що головною проблемою проведення військових дій на теренах Донбасу є недостатність механізмів протистояння та жорсткішої позиції з боку Європейської унії та України щодо російського свавілля. В свою чергу, церква як духовна інституція здійснює усі необхідні кроки задля протистояння агресії та насилля у будь якій видимій та прихованій формі. в цьому сенсі Філарет звернув увагу на велике число ув’язнених українців, жертв політичних репресій на окупованих територіях. Єдиним способом зарадити ситуації дипломатичним чином – продовжити економічні та політичні санкції проти Російської Федерації.
«Вони можуть бути звільнені тоді, коли буде переможений агресор, але ми хочемо, щоб їх звільнили до закінчення війни. Ми закликаємо Європу продовжити санкції, які діють дуже болісно для Росії» – закликав у Брюселі служитель.
Вцілому служитель Української православної церкви Київського патріархату взяв активну участь у двох конференціях «Ціна російської агресії в Україні: свідчення викрадень, тортур та вбивств», а також «Україна за часів незалежності: погляд православної церкви Київського патріархату на суспільство, що змінюється» в яких об’єктивно на підставі чималої кількості фактів засвідчив європейській спільноті про усі наслідки російської військової агресії.