У Візантійському суспільстві віддавалося велике значення престижу, багатству та походженню особи. Вищі верстви суспільства володіли цими складовими. Багатство, зазвичай, походило від власності на землю чи її управління. Незважаючи на відсутність статичної кровної аристократії, меценатство та освіта сприяли підйому по соціальних сходах. Поширення милостей, земель та титулів імператорами, а також загроза вторгнень іноземних сил призводили до постійних змін складових дворянства. Статус особи виявлявся через використання титулів, печаток, різних символів та специфічного одягу.
У Візантійському суспільстві, хоча більшість осіб нижчих класів слідували професійним шляхом своїх батьків, можливість успадковувати майно, нагромаджувати багатство та відсутність жорстких обмежень для переходу між соціальними класами створювали шанси для підвищення соціального статусу. Деякі мали перевагу у виборі роботи, зокрема ті, хто працював у юридичних справах, адміністрації та торгівлі, хоча ця діяльність не завжди була поважною в очах візантійців. Ремісники, фермери з власними ділянками землі, орендарі, які обробляли чужу землю, та раби, переважно військовополонені, стояли на різних рівнях суспільної сходинки, проте рабство не було таким поширеним, як вільна праця.
У візантійському суспільстві роль жінок визначалася їх соціальним статусом, подібно до чоловіків. Аристократки були призначені керувати домашнім господарством та опікуватися дітьми, хоча вони мали обмежені можливості володіти власністю та не могли обіймати посади в уряді. Вдови брали на себе опіку над дітьми та могли успадкувати майно на рівних умовах з братами. Багато жінок, як і чоловіків, займалися різними галузями промисловості та громадського харчування, а також володіли власною землею та бізнесом. Деякі підвищували своє соціальне положення через шлюб, але деякі професії, зокрема повії та актриси, були менш поважними, як і в будь-якому іншому суспільстві.
Візантійське суспільство — надзвичайно цікава та складна форма організації, яка відігравала важливу роль у світовій історії. Можна зробити висновок, що Візантія була унікальним соціокультурним утворенням, що поєднувало в собі різноманітні елементи інновацій, традицій та впливів з різних частин світу. Її внесок у розвиток науки, мистецтва, архітектури та релігії залишається значимим до сьогоднішнього дня. Такий аналіз дозволяє краще зрозуміти контекст та важливість Візантійської імперії у світовій історії.
Данило Ігнатенко