Тортури, які передбачають завдання сильної фізичної чи психічної болі з певною метою, є одним із найдавніших інструментів примусу. Вони широко застосовувалися для отримання інформації, зізнань, або в якості покарання і зазвичай вчинялися державними службовцями або іншими уповноваженими особами. Попри численні етичні та правові заборони, тортури мали своїх захисників у різні епохи. Серед видатних прихильників ефективності такого підходу були, наприклад, філософи Арістотель та сер Френсіс Бекон. Однак уже в римські часи критикували їх застосування, наголошуючи на тому, що вони можуть змушувати людей говорити неправду, аби лише уникнути болю.
Античність
У Стародавній Греції та Римі фізичні тортури використовувалися на законних підставах, хоча здебільшого їх застосовували до негромадян або рабів. Цей інструмент слугував засобом для отримання інформації або зізнань, а також для підтримання дисципліни та порядку. Вважалося, що біль є ефективним засобом тиску на підозрюваного, який повинен визнати провину або повідомити правду.
Тортури в середньовічній Європі
На початку середньовіччя в Європі тортури набули популярності як частина судового процесу. Так звана «Божа кара» дозволяла вважати реакцію підозрюваного на біль чи випробування свідченням його вини чи невинуватості. Проте в пізньому Середньовіччі використання тортур змінилося. Тепер їх метою було здобути зізнання, яке вважалося вирішальним доказом у серйозних кримінальних справах, і яке символічно називали “королевою доказів”. Формально застосування тортур обмежувалося суворими умовами, однак на практиці жорстокі методи не завжди обмежувалися лише найважчими злочинами.
Застосування тортур у пенітенціарних установах
Покарання ув’язнених набуло особливих форм. Наприклад, в Англії ув’язнені могли виконувати надзвичайно виснажливі дії, як-от у в’язниці Дартмур, де в 1884 році засуджених змушували крутити важкі ручки тисячі разів на день. Це дозволяло дисциплінувати та деморалізувати ув’язнених, впливаючи на їхній психічний стан через фізичне виснаження.
Історія застосування тортур демонструє, як цей інструмент впливу використовували впродовж століть для досягнення різноманітних цілей. Проте, попри очевидні докази того, що тортури можуть бути неефективними та навіть спричиняти помилкові зізнання, вони залишалися популярними аж до сучасності.